W konferencji wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Torunia, Bydgoszczy oraz Kielc, a także sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze służb mundurowych oraz pracownicy administracji rządowej. Wykład inauguracyjny nt. „Przestępstwo naruszenia intymności seksualnej” wygłosił prof. dr hab. Czesław Kłak.
W ramach Kongresu przedstawiono m.in. referaty nt.: „Konstytucyjna ochrona godności człowieka w cyberprzestrzeni” (SSA prof. dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk-Kłak, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie); „Granice swobody wypowiedzi na portalach społecznościowych na tle rozwiązań niemieckich” (prof. dr hab. Piotr Zakrzewski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II); „Kradzież wizerunku w internecie jako naruszenie dobra osobistego” (SSO dr Marcin Dudzik, Krakowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury); „Zasady prowadzenia przez pracodawcę monitoringu w zakładzie pracy” (SSO dr Beata Bury, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury); „Przestępstwa internetowe z perspektywy orzecznictwa Sądu Najwyższego” (SSN prof. AKP dr Dariusz Kala, Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy); „Technologia deepfake – dobrodziejstwo rozwoju technologii czy współczesna puszka Pandory” (insp. dr Piotr Zalewski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w działania podejmowane przez wojewodę podkarpackiego na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w województwie podkarpackim. W ich ramach organizowane są nie tylko konferencje, seminaria i szkolenia dla służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, ale także funkcjonuje Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji. Jest to przedsięwzięcie, które nie ma charakteru komercyjnego, lecz jego celem jest budowanie świadomości społecznej i prawnej dzieci i młodzieży, poprzez organizowanie dedykowanych zajęć m.in. z zakresu prawa karnego, kryminologii, wiktymologii oraz patologii społecznych. W ich ramach specjaliści – prawnicy, psychologowie, funkcjonariusze służb mundurowych – pokazują zagrożenia dla młodzieży, ich przejawy, przyczyny, a także pokazują jak należy reagować w sytuacjach kryzysowych, w jaki sposób funkcjonują służby mundurowe, jakie mają zadania i kompetencje.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego oraz Ośrodek Kryminalistyki i Nauk Sądowych i Katedrę Prawa Karnego, Kryminologii i Postępowania Karnego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.