Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

II Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów

Data publikacji: 11 grudnia 2019Wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w II Kongresie Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który odbył się 10 grudnia 2019 r. w  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Kongres zorganizowano już po raz drugi – z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – mając na uwadze duży sukces ubiegłorocznej edycji. Kontynuowanie tej wyjątkowej formuły spotkania to okazja do uhonorowania wszystkich, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej. Takie spotkania wzmacniają poczucie naszej wspólnoty obywatelskiej, ubogacają wiedzę Polaków na temat polskiej historii i narodowych wartości takich jak: wolność, solidarność, poszanowanie drugiego człowieka.

W trakcie spotkania wysłuchano wykładu dr. hab. Mariusza Krzysztofińskiego połączonego z prezentacją albumu  pt. „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918 – 2012). Metropolita przemyski obrządku łacińskiego”, Rzeszów-Warszawa 2019. Zaprezentowano także wystawę „Wasza Solidarność – nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego” przygotowaną przez  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie we współpracy z Biblioteką Polską w Londynie, Europejskim Centrum Solidarności oraz Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Na zakończenie, odbył się koncert „Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego”. Orkiestrą dyrygował ppłk Marcin Ślązak, na scenie wystąpili również soliści: Anna Nadworna, Natalia Kaczorowska, Piotr Rafałko oraz Jan Kierdelewicz. 

Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Podkarpacki, a współorganizatorami Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. 

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie” i dofinansowane ze środków Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2C.

 

Pliki do pobrania: