– Dzisiaj rozpoczynamy budowę niezwykle ważnej inwestycji, która pokaże, że granica państwa może łączyć a nie dzielić. Może budować wiele płaszczyzn do współpracy, a nie być wyraźnym przecięciem oddzielającym oba narody – powiedziała wojewoda.
Pierwsze starania o realizację tej inwestycji miały miejsce już w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jednak wymiana not dyplomatycznych i międzyrządowe porozumienie z 2012 r. nadały tempa pracom, których zwieńczeniem jest rozpoczęcie robót budowlanych.
– To przedsięwzięcie oczekiwane jest już od dziesięcioleci, ale decyzja rządu premiera Mateusza Morawieckiego i zabezpieczenie środków na jego realizację sprawiło, że inwestycja wchodzi w decydującą fazę – mówiła Ewa Leniart.
Po wojnie, zlokalizowana w tym miejscu granica utrudniła kontakty mieszkańcom dotychczas sąsiadujących ze sobą miejscowości.
– Za moimi plecami znajduje się wieś Niżankowice, która jest symbolem przerwanych relacji rodzinnych, przyjacielskich i sąsiedzkich. A poprzez rozpoczynaną dziś inwestycję, staje się na nowo symbolem połączenia naszych narodów – dodała wojewoda.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele MSWiA, reprezentanci Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, deputowani do ukraińskiego parlamentu, przedstawiciele lokalnych samorządów z Polski i Ukrainy, dowódcy jednostek służb mundurowych państwa polskiego i ukraińskiego, hierarchowie kościelni oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Obecny w Malhowicach poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Rzońca zaznaczył, że nowe przejście graniczne przybliża Ukrainę do Wspólnoty Europejskiej.
– To wielki dzień dla relacji polsko-ukraińskich. Ta granica, to przejście będzie służyć relacjom gospodarczym, ale ma ona także wymiar europejski. Cieszę się, że te relacje polsko-ukraińskie stają się relacjami o charakterze europejskim – podkreślał europoseł.
W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel lwowskiej administracji państwowej:
To jest wielka inwestycja, nie tylko w kontekście finansowym, ale także pod względem budowania dobrej współpracy pomiędzy naszymi narodami – mówił Maksym Kozicki przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej.
W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
– To wielka rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich, ale przede wszystkim dla społeczności tego regionu: powiatu przemyskiego, przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej. Tu powstanie kilkaset stałych, pewnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie – wyliczał wicemarszałek.
W 2012 roku, w drodze wymiany not dyplomatycznych, zostało zawarte polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.
W roku 2018, starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego, które dotyczy:
– 10 pawilonów kontroli paszportowej (po 5 szt. dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych),
– budynku odpraw autobusów,
– budynku odpraw Tax Free,
– 2 budynków kontroli specjalnej (dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych),
– 2 budynków toalet dla podróżnych (na stronie wjazdowej do RP i na stronie wyjazdowej z RP),
– 2 posterunków wjazdowych Straży Granicznej,
– zadaszenia (wiaty) pasów kontroli,
– pozostałej niezbędnej infrastruktury i urządzeń technicznych.
W grudniu 2019 r. Minister Finansów zapewnił o zabezpieczeniu środków na finansowanie tej inwestycji.
Nowe przejście graniczne będzie przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna.
Powierzchnia zabudowy projektowanych budynków wyniesie – 4 349,01 m2, a tereny utwardzone (dojazdy, drogi, parkingi, chodniki itp.) – 55 980,62 m2.
W postępowaniu przetargowym ogłoszonym w grudniu 2020 roku, na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag Sp. z o.o. Nowe przejście granicznego powstanie do 2025 r. Koszt jego realizacji wynosi 98 273 232,51 zł. Umowa z wykonawcą robót została podpisana 18 sierpnia 2021 roku.