Wydarzenie, którego organizatorem jest Instytut Myśli Schumana, jest ogólnoeuropejskim zjazdem młodych, aktywnych społecznie ludzi z krajów Trójmorza i odbywa się pod patronatem honorowym Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.
Misją forum jest zapoczątkowanie struktur organizacyjnych Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu, którego celem jest działanie na rzecz budowy Wspólnoty Narodów Trójmorza, krajów leżących na obszarze pomiędzy morzami Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem, jako prototypu Wspólnoty Narodów Europy według koncepcji Schumana.
Poruszane podczas konferencji tematy dotyczyły obszaru kultury, edukacji, nauki, gospodarki, bezpieczeństwa oraz rozwoju osobistego. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja Integracji Trójmorskiej.
Dyskusja, w której wzięła udział wojewoda Ewa Leniart, dotyczyła możliwości rozwoju współpracy między krajami i regionami, wyzwań dla modelu rozwoju Trójmorza w kontekście wspólnych losów, historii i tradycji chrześcijańskiej.
W trakcie debaty wojewoda zauważyła, że państwa Trójmorza wciąż maja problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty. Dodała jednak, że istnieją znaczące i bardzo ważne inicjatywy.
⁃ Taką jest droga Via Carpatia. Z jednego punktu widzenia jej realizacja przebiega bardzo szybko, z drugiego czujemy pewien niedosyt. Z perspektyw Podkarpacia wciąż brakuje nam realizacji tego szlaku w innych krajach – przekonywała.
Wojewoda wskazała potrzebę intensyfikacji takich działań, także przy współudziale młodych ludzi, nowych uczestników życia politycznego. Według wojewody realizacja wielkich projektów – jak Via Carpatia – jest strategiczna dla budowania i pogłębiania wzajemnych relacji.
– Kluczem do dobrej współpracy międzynarodowej jest infrastruktura. Rozwój dobrej infrastruktury, zwłaszcza tej drogowej sprawia, że istnieje łatwość w komunikowaniu się, pojawiają się relacje oparte na współpracy kulturalnej i gospodarczej – mówiła.
Wojewoda wskazała też na trudną historię obszaru Trójmorza, która miała wpływ na stagnację w zakresie kontaktów między państwami.
– Na Podkarpaciu intensyfikacja współpracy międzysąsiedzkiej nastąpiła w ciągu ostatnich 15 lat. Wcześniej bagaż komunistycznych doświadczeń i zamknięcie we własnych granicach stanowiły pewne obciążenie – powiedziała.
Ewa Leniart podkreśliła, że dużą szansą stało się otwarcie granic, wspólne sięganie po fundusze europejskie i realizacja projektów transgranicznych.
⁃ Te inicjatywy otwierają granice i sprawiają, że ludzie już się wzajemnie znając, podejmują decyzję o prowadzeniu wspólnych interesów – dodała.
Forum odbywa się w dniach 19 -23 września br. w Zamku w Krasiczynie.