Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Forum dyskusyjne w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Data publikacji: 31 lipca 2017W Lubaczowie trwa Festiwal Dziedzictwa Kresów. 30 lipca w odbywającym się w ramach wydarzenia forum dyskusyjnym „Polacy na Wschodzie” wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Forum dyskusyjne

Po kresowej mszy świętej  w lubaczowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, uczestnicy forum debatowali w Baszni Dolnej.  W pierwszej części konferencji głos zabrały  senator RP Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i poseł na Sejm RP Anna Schmidt- Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Podczas drugiej sesji rozmawiano m. in. o programach na rzecz Polaków na Wschodzie, działalności organizacji pozarządowych, współpracy z organizacjami polskimi na Litwie, Białorusi i Ukrainie i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami Rzeczypospolitej.

Tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów odbywa się w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia. Historia wydarzenia, wcześniej organizowanego pod nazwą Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, sięga 2009 roku. Od tamtego czasu impreza o początkowo lokalnym wymiarze, urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Od samego początku festiwal jest mocno związany z historią, dziedzictwem i kulturą dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że inicjatywa stwarza pole do upowszechniania polskiej kultury, podkarpackiej różnorodności etnicznej i kulturowej, do dialogu, współpracy, wymiany doświadczeń oraz nabywania nowej wiedzy. Cieszy mnie, że podczas festiwalu akcentowana jest również waga historii, jako fundamentu kształtującego postawy patriotyczne w społeczeństwie i istotny łącznik przeszłości z teraźniejszością. Dzięki temu wydarzeniu możliwe jest wyeksponowanie niezwykle ważnej roli społeczności lokalnych, które w swoich środowiskach są organizatorami przedsięwzięć kulturalnych, historycznych i patriotycznych. Każda z aktywności, takich jak: pielęgnowanie dziedzictwa w zakresie sztuki, poezji, rękodzieła, tańca, muzyki i śpiewu, sportu oraz sztuki kulinarnej jest dla społeczeństwa bardzo cenna – powiedziała wojewoda.

Fot. Biuro Prasowe Festiwalu Dziedzictwa Kresów.