W festiwalu wzięło udział 20 zespołów z: Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec.
List od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął festiwal patronatem honorowym odczytał minister Andrzej Dera.
Dla Polonii i Polaków rozsianych po świecie folklor zawsze był istotnym znakiem tożsamości i ważnym elementem więzi z krajem przodków. Repertuar ludowy niezmiennie porusza polską duszę, łącząc różne pokolenia rodaków we wspólnotę uczuć i zachwytu. Festiwal prezentujący twórczość i dorobek polonijnych zespołów folklorystycznych jest wspaniałym świętem wspólnoty narodowej, którą tworzymy razem – bez względu na to, w jakim miejscu na Ziemi żyjemy i gdzie się spotykamy. – czytamy w liście od Prezydenta RP.
Przed nami absolutnie wyjątkowy wieczór, który najlepiej nam wszystkim udowadnia, że niezależnie od tego, gdzie rzucił nas los, gdzie przyszło nam żyć- czasami od wielu pokoleń – tak samo odczuwamy miłość do Polski, tak samo Polskę nosimy w sercu, tak samo możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy jedną wielką rodziną. Potraficie być naszymi najlepszymi ambasadorami Polski na świecie. – powiedziała wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska.
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r. ŚFPZF odbywa się zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. To okazja do lepszego poznania polskiej kultury. Tegoroczna edycja odbyła się po czteroletniej przerwie spowodowanej epidemią covid-19 i wojną na Ukrainie.
Polska kultura, zwyczaje, obrzędy mają duże znaczenie nie tylko dla rodaków mieszkających na terenie naszego kraju, ale również dla tych, którzy swoją ojczyznę opuścili. Mimo podtrzymywania narodowej tradycji w rodzinnych domach czy nieustannego poszukiwania polskiej kultury tęsknota, aby powrócić do kraju, ciągle pozostaje, dlatego też wydarzenie było doskonałą okazją, aby odwiedzić Polskę.