Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Edukacyjny Rajdy Motocyklowy – walka o kształt granicy wschodniej – cz. II”

Data publikacji: 12 lipca 202114 sierpnia 2021 r. wyruszamy w kolejny edukacyjny rajd motocyklowy, jednodniowy – symboliczny – ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, który będzie kontynuacją inicjatywy i trasy zeszłorocznej. To już piąta taka wyprawa, której początki sięgają 2015 roku.

Odznaka Edukacyjnego Rajdu Motocyklowego

W  rajdzie weźmie udział około 100 uczestników, którzy będą docierać do punktów zbiórek. Każdy uczestnik, po zarejestrowaniu, otrzyma program razem z informacją o zasadach uczestnictwa, w którym zaznaczono miejsca wspólnych spotkań.

Tegoroczny rajd rozpoczyna się o godz. 9.00 na parkingu przed cmentarzem parafialnym w Boguchwale (punkt I zbiórki), gdzie pochowany został ksiądz Stanisław Żytkiewicz, kapelan I Brygady Legionów Polskich, przyjaciel płk. Leopolda Lisa – Kuli, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Następnie, przejedziemy przez fragment Roztocza i udamy się do Cieszanowa (punkt II zbiórki, Rynek około godz. 12.00), gdzie prezentowana będzie w tym czasie wystawa plenerowa „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”. Ostatnim miejscem zbiórki będzie Komarów – miejsce bitwy konnicy w wojnie polsko–bolszewickiej (przystanek III, około godz. 14.30). Tam spotkamy się z lokalnym stowarzyszeniem realizującym działania na rzecz upamiętnienia tych wydarzeń. Tradycyjnie już towarzyszyć nam będą historycy pracownicy Instytutu, którzy będą przewodnikami po tych miejscach oraz lokalni pasjonaci – regionaliści. W tym miejscu nastąpi zakończenie rajdu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewoda Podkarpacki.

Zainteresowani chęć uczestnictwa powinni kierować do Małgorzaty Waksmundzkiej – Szarek na adres rajd24DP@gmail.com.

Zgłoszenia zbierane będą do końca lipca br. Ze względu na ograniczoną ilość uczestników, decyduje kolejność zgłoszeń.