Polski Sierpień i powołanie wolnych związków zawodowych dały początek wielkim zmianom, przyniosły wyzwolenie spod jarzma totalitaryzmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Idea rodzącej się „Solidarności” porywała miliony ludzi, którzy sprzeciwili się panującemu reżimowi komunistycznemu. Przemiany, jakie dokonały się za sprawą utworzonej w sierpniu 1980 r. „Solidarności” i ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania, całkowicie zmieniły naszą Ojczyznę.
O historycznej roli „Solidarności” w obaleniu systemu komunistycznego przypomina Dzień Solidarności i Wolności, obchodzony 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r.
Dziś w Rzeszowie, z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, odbyły się obchody 43-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Farnym w Rzeszowie. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci pod krzyżem misyjnym.
***
Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.
Fot. PUW w Rzeszowie i Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.