Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dzień Pracownika Socjalnego

Data publikacji: 21 listopada 202221 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli służb społecznych Podkarpacia.  

Listy gratulacyjne otrzymało 25 wyróżniających się pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i organizacji pozarządowych, którym wojewoda podziękowała za profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych.

Ewa Leniart podkreśliła, że niesienie pomocy wymaga nie tylko doskonałej orientacji w przepisach prawa, lecz przede wszystkim wrażliwości, a jednocześnie odporności, wiedzy, doświadczenia, cierpliwości, wyrozumiałości i empatii, bez której nie można wykonywać tej pracy.  

– Wykonywany przez Państwa zawód opiera się na szacunku dla wartości i godności życia ludzkiego. Z tego szacunku wynikają działania, których celem jest usamodzielnianie klientów pomocy społecznej i wspieranie ich rozwoju osobistego. Nie jest to zawód łatwy, co wynika z jego specyfiki, tj. wymagań ustawowych, licznych obowiązków i ról, w jakich pracownik socjalny występuje – powiedziała wojewoda dodając, że skuteczny i kompetentny pracownik socjalny w swoim środowisku lokalnym, daje poczucie bezpieczeństwa osobom, które nie mogą odnaleźć swojej drogi w zmieniającym się świecie – powiedziała.

Wojewoda mówiła także o wyzwaniach, przed którymi w ostatnim czasie stanęli pracownicy szeroko rozumianej pomocy społecznej, m. in. o nowych zadaniach w obliczu pandemii COVID-19, a także w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą i pomocy uchodźcom.

– Rola pracowników socjalnych  jest za każdym razem poddawana pewnej próbie związanej z nowymi wyzwaniami. To już nie jest tylko kwestia skupienia się na zadaniach dotyczących lokalnej społeczności, ale też angażowanie się w działania związane z pomocą osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej np.  w związku z epidemią COVID-19. Dotyczyło to przede wszystkim osób, które z różnych przyczyn – zdrowotnych, wieku, nie opuszczały swojego domu i wymagały wsparcia. Rok bieżący przyniósł nam z kolei nowe wyzwania związane z pomocą uchodźcom  – zaznaczyła wojewoda.

– W tym wyjątkowym dniu chcę podziękować i podkreślić, że praca,  którą Państwo wykonujecie – z natury bardzo trudna, mająca wymiar służenia drugiemu człowiekowi, wymagająca dużego zaangażowania, empatii, ale też racjonalności, niebywałych zdolności logistycznych  jest pracą wyjątkową – dodała Ewa Leniart.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczo-wychowawczych i organizacji pozarządowych.