Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dzień poświęcony nowoczesnym technologiom w Szkole Podstawowej w Markowej

Data publikacji: 15 września 2023Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedzili dziś Szkołę Podstawową w Markowej, gdzie przeprowadzili warsztaty dla uczniów z wykorzystywania najnowszych technologii.

Grupa osób w klasie

Młodzi pasjonaci mieli również okazję wziąć udział w zajęciach z robotyki w ramach przygotowania uczniów SP w Markowej do konkursu GG Robot, który jest programem edukacyjnym mającym na celu przygotowanie zainteresowanych uczniów do kształcenia politechnicznego.

Mobilne Laboratoria Przyszłości to 16 busów wyposażonych w sprzęt, którymi do szkół docierali specjalnie przygotowani edukatorzy. Dzięki temu uczniowie nawet z najmniejszych miejscowości mają szansę na uczestnictwo w wyjątkowych zajęciach, rozwijanie kreatywności i pasji.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, które w czerwcu br. podsumowało projekt podało, że z zajęć prowadzonych przez edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości skorzystało ponad 125 tys. uczniów w 2077 szkołach. To ponad 17 tys. zrealizowanych godzin lekcyjnych przez 16 wojewódzkich ekip, które łącznie przejechały 640 tys. kilometrów, by dotrzeć do niemal wszystkich powiatów.

Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce program edukacyjno-technologiczny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł. Drukarki 3D, sprzęt audio-video, czy mikrokontrolery od września 2022 r. są wykorzystywane podczas zajęć szkolnych i pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.

Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwia zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.

Informacja o Laboratoriach Przyszłości na podstawie danych MEN.