– Jak nikt inny, macie w swoim DNA wpisaną wielkość. Na co dzień pokonujecie samych siebie i swoje słabości. Dzisiejsze spotkanie ma dawać motywację do tego, byśmy skupili się na budowaniu lepszego życia dla naszych małych środowisk, ale też dla całej lokalnej społeczności. Niech Powiat Rzeszowski będzie dla nas zawsze wspólną płaszczyzną do działania, do angażowanie się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności, której pełnoprawnymi członkami są niepełnosprawni – mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski. zwracając się do licznie zebranych uczestników nieruchomości.
Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego ustanowiony został przez Radę Powiatu Rzeszowskiego 28 grudnia 1999 roku. Jego inicjatorką była Teresa Tomaka, radna powiatowa I kadencji. Pierwszy raz obchodzono je w Hyżnem 21 maja 2000 roku. Od tamtej pory jest obchodzony cyklicznie, co roku, z wyjątku czasu pandemii.
– Serdecznie gratuluję inicjatywy, która jest doskonałą okazją do uświadomienia naszemu społeczeństwu, że wokół nas są osoby z niepełnosprawnościami, które każdego dnia walczą o to, by normalnie funkcjonować. Cieszę się, że są ludzie, którzy pomagają tym osobom godnie żyć, poznawać świat, realizować swoje marzenia oraz rozwijać pasje i zainteresowania. Zapewnienie pełnego uczestnictwa niepełnosprawnym we wszystkich obszarach życia jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu tych osób, ich opiekunów, organizacji działających na ich rzecz oraz podmiotów administracji – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami poszczególne Powiatowego Dni Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego odbywają się każdego roku w innej miejscowości. Honorowy patronat nad nimi sprawuje Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, zaś organizatorami są: Rada i Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego oraz samorządy gmin na terenie których odbywa się dana edycja.
Dzięki takim uroczystościom słowo integracja przestaje być psutym sloganem. W jednym miejscu spotykają się niepełnosprawni, ich opiekunowie, a także społecznicy i samorządowcy. Jest to okazja do wzajemnego poznawania się, poznawania swych bolączek i problemów oraz wymiany doświadczeń.
Na podstawie informacji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.