To ważna data, ponieważ stwarza okazję do zwrócenia uwagi na szczególne potrzeby akceptacji, zrozumienia i godnego traktowania.
Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć pełne wsparcie społeczeństwa – ich codzienność, z którą muszą się zmagać, to takie same troski, wyzwania i radości. Jeżeli na swojej drodze będą spotykać życzliwych i otwartych ludzi, łatwiej będzie im pokonywać wszelkie trudności i korzystać z życia bez barier.
– Chcemy dziś zaakcentować naszą solidarność i przekazać najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły do przezwyciężania codziennych problemów, radości i wytrwałości w realizacji planów oraz niezbędnego wsparcia ze strony otoczenia. Nasze myśli płyną też w kierunku opiekunów, rodzin i wszystkich organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną – podkreśla wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która wraz z pracownikami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przyłączyła się do akcji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie.
Jednym z obszarów działań rządu jest zabezpieczenie potrzeb i zapewnienie równych szans dla osób z niepełnosprawnościami. Wsparcie tej grupy to nie tylko duże programy w ramach Funduszu Solidarnościowego takie jak „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, „Opieka wytchnieniowa” czy program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.
To także działania oparte na rozwoju sieci środowiskowych domów samopomocy dla osób z niepełnosprawnością, w których realizowane są indywidualne programy terapeutyczne pozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.