Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przejście graniczne Malhowice – Niżankowice otwarte!

Data publikacji: 23 grudnia 2024Ruszyły odprawy na nowym przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice. Jest to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy. Służby graniczne i celne Polski i Ukrainy pracują w jednym miejscu.

Uczestnicy otwarcia drogowego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice

Otwarcie przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach odbyła się 21 grudnia br. Gospodarzem wydarzenia była wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

W uroczystości wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, podsekretarz stanu w MSWiA Maciej Duszczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, zastępca Szefa KAS, podsekretarz stanu w MF Małgorzata Krok, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan, parlamentarzyści, szefowie służb, przedstawiciele samorządów oraz władz Ukrainy. Delegacji ukraińskiej przewodniczył Serhiy Derkach, wiceminister ds. rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy.

– Otwieramy kolejne przejście graniczne, tak aby relacje polsko-ukraińskie miały niezbędną infrastrukturę i dawały naszym obywatelom możliwość przemieszczania się między obydwoma państwami – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podczas uroczystości.

Otwarcie drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Portal Gov.pl

Delegacje zapoznały się z infrastrukturą przejścia granicznego oraz sprzętem, jakim dysponują poszczególne służby. Funkcjonariusze SG odprawili pierwszych podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy.

Ministrowie przekazali także Betlejemskie Światełko Pokoju przedstawicielom służb, które będą realizować zadania na przejściu granicznym.  

Nowo otwarte przejście graniczne Malhowice–Niżankowice usytuowane jest około 12 kilometrów od Przemyśla. Całodobowo będą dokonywane tutaj kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe (z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej). Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego tj. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Odprawa służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywa się w obiektach zlokalizowanych w całości po polskiej stronie granicy.

To trzecie przejście graniczne tego typu na Podkarpaciu (po Krościenku i Budomierzu). Na jego terenie, na każdym z kierunków znajduje się po 8 pasów odpraw, w tym przeznaczone do odprawy samochodów osobowych i autobusów. W infrastrukturze drogowego przejścia znajdują się budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, pomieszczania administracyjne dla każdej ze służb oraz kojce dla psów służbowych.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 145 mln złotych.

Historia budowy przejścia w Malhowicach

Starania o utworzenie przejścia granicznego w tym miejscu trwały już od 1995 r. W 2012 r. – w drodze wymiany not dyplomatycznych – podpisane zostało polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego. W latach 2017-2018 opracowano dokumentację projektowo-budowlaną i wykonawczą, a roboty budowlane i zakup wyposażenia realizowane były w okresie 2021-2024 r. W grudniu 2024 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.