Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dodatkowa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Data publikacji: 31 października 2023Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej od 9 do 16 listopada  2023 r. dodatkowej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Planowane szczepienie obejmie pas o szerokości około 15 – 20 km wzdłuż granicy z Ukrainą.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Komunikat wraz z mapą zrzutu szczepionek jest dostępny na stronie WIW: Komunikaty – Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Krośnie (krosno.wiw.gov.pl)