Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Dobry start” – 300 zł dla ucznia

Data publikacji: 11 czerwca 2018O szczegółach programu „Dobry Start” poinformował w Rzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Konferencja prasowa

11 czerwca br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyło się wojewódzkie spotkanie informacyjne w ramach programu „Dobry start”.  Minister Krzysztof Michałkiewicz spotkał się z przedstawicielami podmiotów obsługujących program „Dobry Start”(urzędów miast lub gminy, ośrodków pomocy społecznej czy powiatowych centrów pomocy rodzinie), dyrektorami podkarpackich szkół, a także z mediami lokalnymi podczas briefingu prasowego. W spotkaniach uczestniczyli również podkarpaccy parlamentarzyści Krystyna Wróblewska, Halina Szydełko i Andrzej Szlachta, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

– 1 czerwca 2018 roku  Premier Mateusz Morawiecki podpisał przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”, który ma pomóc rodzicom ponieść koszty związane z zakupem wyprawki szkolnej i wyrównywać szanse wśród uczniów – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, rozpoczynając briefing prasowy w ramach spotkania wojewódzkiego.  

– Program „Dobry start” jest kolejnym elementem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej rządu. Chcemy, aby polskie rodziny, polskie dzieci miały także wsparcie, jeśli chodzi o przygotowanie wyprawki szkolnej. Jak wynika z danych CBOS w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, łącznie dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł. Dla wielu rodzin, które żyją z bieżących dochodów często był to wysiłek, aby odpowiednio wyposażyć dzieci do szkoły – powiedział minister Michałkiewicz podczas wizyty w Rzeszowie.

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch dodała, że „Dobry Start” to program, który będzie funkcjonował obok innych form wspierających rodziny i uczące się dzieci. Uczniowie na dotychczasowych zasadach będą otrzymywali podręczniki szkolne i ćwiczenia bezpłatnie. Są one finansowane z budżetu państwa. Kurator przypomniała także o programie pomocy materialnej w postaci stypendiów i zasiłków losowych.

 

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci

To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Wsparcie otrzymać może 4,6 mln uczniów w skali kraju. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

  • Dla kogo wsparcie?

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

  • Jak otrzymać świadczenie „Dobry Start”?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

  • Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń)  właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

  • Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

  • Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie „Dobry Start” w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Infolinie w regionach

We wszystkich województwach uruchomiono specjalne numery kontaktowe, za pośrednictwem których można uzyskać informacje dotyczące świadczenia dobry start. Mogą z nich skorzystać rodzice i opiekunowie zainteresowani świadczeniem, ale także pracownicy samorządów  (województwo podkarpackie – numery tel. 17 86 71 314, 17 86 71 332).

 

Szczegóły tutaj.