Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Długoterminowa opieka zdrowotna w województwie podkarpackim – debata

Data publikacji: 21 stycznia 2019O długoterminowej opiece zdrowotnej rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej dr n. o zdrowiu Bożenę Majchrowicz.

Spotkanie z udziałem wojewody

Posiedzenie odbyło się w 21 stycznia br. z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Uczestniczyli w nim również poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj, przedstawiciele okręgowych izb pielęgniarek i położnych oraz świadczeniodawcy. Podczas spotkania rozmawiano m. in. o sytuacji demograficznej województwa podkarpackiego, roli opieki długoterminowej i aktualnych problemach tego sektora.

Długoterminowa opieka zdrowotna w województwie podkarpackim jest realizowana w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym. W 2017 roku w województwie funkcjonowały  54 zakłady typu opiekuńczo-leczniczego. Dysponowały one liczbą 2 tys. łóżek. W ciągu roku przebywało w nich 3,6 tys. pacjentów. Średni pobyt to ponad 194 dni.

Opiekę długoterminową stacjonarną sprawowało ok. 2,2 tys. personelu. W tym 233 lekarzy, ponad 1 tys. pielęgniarek, ponad 200 fizjoterapeutów, 60 psychologów.

Ponad połowa z 2 tys. pacjentów przebywających w zakładach opieki długoterminowej na koniec roku to osoby w wieku 80 lat i więcej, w większości nie opuszczające łóżek.

W roku 2018 zarejestrowano 6 nowych oddziałów: 2 zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, 2 zakłady opiekuńczo-lecznicze i 2 ZOL-e psychiatryczne.

W pielęgniarskiej opiece długoterminowej świadczonej w domu pacjenta w 2017 roku pracowało 1 tys. pielęgniarek. Objęły opieką 5,2 tys. pacjentów. Średni czas objęcia opieką to ponad 220 dni.