Wydarzenie otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zwróciła uwagę na stale rosnący problem związany z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Wojewoda przywołała statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że nawet co piąty człowiek ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Według wojewody jednym z największych wyzwań jest zapewnienie właściwej opieki poprzez dostęp do specjalistów.
– Pojawia się grupa młodych osób, specjalistów, które chcą się zdrowiem psychicznym zajmować i właśnie tym osobom musimy ułatwić wejście w funkcjonujący już system. Wierzymy głęboko, że dzięki temu będzie on lepiej spełniał swoją rolę – mówiła.
Ewa Leniart przypomniała, że trwa odbudowa systemu opieki psychologicznej i budowa społecznej świadomości związanej z tematem zdrowia psychicznego.
– Wyszliśmy z ustroju, w którym kwestie zdrowia psychicznego nie były w ogóle podejmowane. Były tematem tabu. Dziś nasza świadomość się zmienia, ale mamy wciąż poczucie, że zmienia się zbyt wolno. Dlatego chcemy edukować całe społeczeństwo – dodała.
Wojewoda przypomniała, że tak jak w każdym aspekcie niesienia fachowej pomocy lekarskiej, także w kwestii zdrowia psychicznego, to czas odgrywa kluczowe znaczenie.
– Jeśli sobie wzajemnie nie pomożemy, to będziemy mieć słabsze społeczeństwo i w wielu przypadkach nasza pomoc może nie nastąpić we właściwym momencie – podkreśliła.
Wojewoda podziękowała organizatorom, prelegentom i uczestnikom konferencji, akcentując konieczność współdziałania wielu podmiotów, organizacji i stowarzyszeń.
– Inicjatywa społeczna i determinacja lekarzy pozwoli nam wytyczyć ścieżkę postępowania, która pomoże nam osiągnąć zamierzony i pożądany efekt – zakończyła.
Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Grzegorz Iniewicz – psycholog w Zakładzie Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejno z prelekcjami do uczestników zwrócili się: lek. med. Małgorzata Pruchnik-Surówka oraz st. bryg. Krzysztof Filip.
Spotkanie zakończył „dialog w zespole” – czyli panel dyskusyjny z udziałem: lek. med. Marzeny Pelc-Dymon, mgr Agaty Pieniążek (Solis Radius), dr hab. Grzegorza Iniewicza, st. bryg. Krzysztofa Filipa oraz psychologa Damiana Drozdowskiego.