Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dentobus jako nowy element systemu medycyny szkolnej

Data publikacji: 15 czerwca 2018Wojewoda Ewa Leniart 15 czerwca br. przed PUW w Rzeszowie udostępniła nieodpłatnie dentobus wyłonionemu w postępowaniu świadczeniodawcy.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, minister właściwy do spraw zdrowia dokonał zakupu 16 dentobusów, które zostały przekazane do każdego z województw.  Są to w pełni wyposażone gabinety zabiegowe z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci.

 

Wojewoda udostępnia nieodpłatnie dentobus świadczeniodawcy wybranemu do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia stomatologicznego, wykonywanego w dentobusie w postępowaniu określonym w przepisach  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tym świadczeniodawcą jest Centrum Medyczne LUX MED.

 

Dentobusy rozpoczynają swoją działalność już teraz niezależnie od zbliżającego się okresu wakacyjnego, między innymi dentobus będzie kierowany do form zorganizowanego wypoczynku oraz żłobków i przedszkoli, które funkcjonują w wakacje. Już dziś zainteresowani mogą zgłaszać się do świadczeniodawcy – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Bardzo się cieszę że rusza debtobus, ponieważ w szkołach mamy zlokalizowane tylko 73 gabinety dentystyczne i dostępność do dentysty jest zdecydowanie za mała. Powstają nowe gabinety dentystyczne w szkołach tam, gdzie jest to możliwe, a dentobus jest rozwiązaniem przede wszystkim dla małych szkół, gdzie nie będzie mógł powstać gabinet lub do których trudno dotrzeć – powiedział dyrektor NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj.

 

Dyrektor regionalny LuxMed Elżbieta Warat wyraziła zadowolenie z faktu, iż to firmie którą reprezentuje przypadło realizować świadczenia w dentobusie szczególnie, że ma to duże znaczenie dla dzieci, których stan uzębienia wymaga pomocy specjalisty, a wypracowane przez firmę standardy z pewnością pomogą ten stan rzeczy zmienić na lepsze. Przedstawiciel świadczeniodawcy – dyrektor Centrum Medycznego LuxMed Piotr Pochopień podkreślił natomiast, że dentobus posiada bardzo dobre wyposażenie i będzie obsługiwany przez zespół specjalistów.

 

Dentobusy są jednym z trzech elementów nowego systemu medycyny szkolnej,  do którego zaliczamy:

– szkolne gabinety zdrowotne –prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną,

– szkolne gabinety dentystyczne – zlokalizowane na terenie szkół,

– dentobusy – które będą wsparciem dla systemu opieki stomatologicznej dla dzieci.

Dentobusy uzupełnią planowane rozwiązania, które mają poprawić dostęp dzieci i młodzieży do świadczeń stomatologicznych. Będą z nich korzystać uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty. Dentobusy to także działania profilaktyczne i uświadamiające, bo próchnica to choroba, która ma ogromy wpływ na nasze zdrowie w przyszłości. Zadanie jest ambitne, ale bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży uzasadnia podjęcie pilnych działań na rzecz poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych dla dzieci. Ponad 90% polskich dzieci zmaga się z próchnicą i to jest alarm do kompleksowego działania. W 2017 roku podjęto  kilka decyzji, które rozpoczęły walkę z tą epidemią. Po pierwsze zwiększono środki na stomatologię dziecięcą, a w prowadzonych konkursach premiowano te gabinety, które zostały umiejscowione w szkole. Teraz nastąpił moment na przekazanie dentobusów do użytkowania. Stąd determinacja rządu w tej sprawie.

 

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie po raz pierwszy w lutym i po bezskutecznym postępowaniu po raz drugi w marcu 2018 r. ogłosił postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzielanie  świadczeń  opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert na realizację świadczeń udzielanych w dentobusie.

 

8 czerwca 2018 r. Grupa LUX MED podpisała czteroletni kontrakt na realizację świadczeń stomatologicznych w dentobusie na terenie województwa podkarpackiego. Dzięki mobilnemu, w pełni wyposażonemu w specjalistyczny sprzęt busowi oraz profesjonalnej obsłudze, będzie możliwe dotarcie z pomocą stomatologiczną do dzieci i młodzieży w miejscowościach, w których nie ma gabinetu dentystycznego.

 

Oficjalne przekazanie mobilnej poradni stomatologicznej pod opiekę specjalistów z Grupy LUX MED przez Urząd Wojewódzki nastąpi 15 czerwca 2018 r. Zakres świadczeń, z których będą mogły skorzystać dzieci jest bardzo szeroki. Obejmuje on m.in. przegląd jamy ustnej, leczenie próchnicy, profilaktyczne zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym, lakierowanie zębów, leczenie kanałowe, w tym również wykonanie zdjęcia RTG. Jak zapewnia Grupa LUX MED, mobilna poradnia stomatologiczna pomoże zdiagnozować stan uzębienia dzieci i młodzieży, zapewnieni niezbędną opiekę stomatologiczną, a także wesprze działania profilaktyczne.