Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Debata z udziałem młodzieży

Data publikacji: 22 stycznia 2019Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego? – na to pytanie popróbowała odpowiedzieć młodzież z naszego województwa podczas debaty zorganizowanej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Debata z młodzieżą

W dzisiejszym seminarium wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prof. nadzw. dr hab. Czesław Kłak – sędzia Trybunału Stanu, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania Agnieszka Słupek oraz pełnomocnik wojewody ds. rodzin Rafał Czupryk. Wojewoda Ewa Leniart odniosła się do kwestii nienawiści w ujęciu historycznym, natomiast prof. Czesław Kłak skupił się zagadnieniu przestępstw popełnianych z nienawiści.

Seminarium i debata inaugurują Podkarpacką Szkołę Wolności i Tolerancji – cykl organizowanych przez wojewodę podkarpackiego dedykowanych spotkań dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorów szkół i nauczycieli, odbywających się cyklicznie – raz w miesiącu – w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Celem zajęć jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Podczas zajęć z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami Policji oraz Służby Więziennej, a także historykami odbędą się debaty nt. mowy nienawiści, hejtu, stalkingu, współczesnych przejawów nietolerancji i dyskryminacji, a także dotyczące odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz w strukturze szkoły za zachowania godzące w wolności i prawa drugiego człowieka. Rozważane będę także przypadki tzw. zbrodni nienawiści oraz zbrodni wojennych w celu wykazania, do czego prowadzić może ekstremizm, nietolerancja, godzenie w godność człowieka. Na podsumowanie zajęć zorganizowany zostanie Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka oraz Tolerancji, podczas którego młodzież będzie mogła sprawdzić swoją wiedzę z zakresu wolności i praw człowieka, przeciwdziałania ekstremizmom, nietolerancji i wszelkim przejawom radykalizmu.