Debata, która odbyła się w Rzeszowie była kontynuacją cyklu 16 konferencji rekomendowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które Najwyższa Izba Kontroli, wraz z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi, organizuje w całej Polsce. Uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, straży miejskich, policji oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa podkarpackiego.
W ostatnich latach Najwyższa Izba Kontroli poświęciła wiele uwagi problematyce wykonywania zadań gmin z zakresu ochrony zwierząt. W ubiegłym roku przeprowadzono kolejna już kontrolę mającą na celu ocenę skuteczności działań na rzecz ograniczania bezdomności zwierząt. Jej wyniki pokazują, że gminy podjęły szereg działań mających na celu zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, jednak nie przyniosły one realnych efektów w zapobieganiu ich bezdomności. Działania samorządów w znacznym stopniu koncentrowały się na odławianiu zwierząt i przekazywaniu ich do schronisk, co generowało duże koszty. Gminy w małym stopniu korzystały z możliwości realizowania kompleksowych i wielokierunkowych działań profilaktycznych w ramach programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania ich bezdomności. Takimi działaniami profilaktycznymi są m.in. znakowanie i rejestrowanie zwierząt domowych oraz zachęty do przeprowadzenia zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt mających już właścicieli. Jak wynika z danych NIK samorządy, które podejmowały właściwie zaplanowane i kompleksowe działania profilaktyczne, znacznie zmniejszyły koszty opieki nad bezdomnymi zwierzętami i osiągnęły znaczący spadek liczby odłowionych zwierząt.
Podczas konferencji przedstawiciel Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej zaprezentował kwestię bezdomności zwierząt w województwie podkarpackim, akcentując rolę Inspekcji Weterynaryjnej w ochronie zwierząt. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z dobrymi praktykami w realizacji programu zapobiegania bezdomności zwierząt oraz poznać doświadczenia i rozwiązania w opiece nad zwierzętami, które stosuje gmina Myszków.