Uczestnicy mogli przekonać się, jak wygląda praca ratowników i służb dbających o to, aby wypoczynek mieszkańców i turystów przebiegał bez zakłóceń.
Wydarzenie było doskonałą okazją do zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania takich formacji jak np. Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Bieszczadzka Grupa GOPR, Straż Pożarna, Policja, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, Straż Rybacka czy Lasy Państwowe. W takcie pikniku była okazja do tego, aby porozmawiać także z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o tym, jak właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratownictwa wodnego w wykorzystaniem łodzi i z udziałem nurków oraz prezentacje sprzętu ratowniczego. Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, wakacje to nie tylko czas wypoczynku i beztroski, ale też wzmożonej czujności służb, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.
– Spędzając wolne dni nad wodą pamiętajmy, aby korzystać z miejsc odpowiednio oznakowanych i będących pod nadzorem ratowników. Każdego roku dochodzi niestety do utonięć, dlatego tak ważne są profilaktyka i promowanie odpowiedzialnych postaw. Przestrzegajmy podstawowych zasad i zachowajmy ostrożność – od tego zależy nasze zdrowie i życie – podkreślała wojewoda.
Warto podkreślić, że 29 czerwca obchodziliśmy Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Była to okazja do podziękowania za pełną poświęcenia pracę i codzienne zaangażowanie w dbanie o bezpieczeństwo na akwenach wodnych.