Konferencja nawiązywała do jednego z głównych kierunków polityki oświatowej państwa, czyli kształtowania postaw i wychowania do wartości. Spotkanie było okazją do dyskusji o kryteriach i hierarchii wartości w życiu zawodowym i osobistym. Poruszono także kwestię przekazywania wartości w procesie wychowania. Wychowywanie nie może pomijać aspektów aksjologicznych, drogowskazów, określonych standardów ludzkich myśli i zachowań, które definiują tożsamość człowieka i umożliwiają jego integralny rozwój. Odkryć sens wychowania, to odnaleźć najlepszą inwestycję w człowieka – podkreślali organizatorzy wydarzenia.
Debata wpisywała się również w obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który skupił się na miejscu języka ojczystego w świecie wartości.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu „Dekalog” – Stowarzyszenie w Rzeszowie oraz Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTINA Oddział Okręgowy w Rzeszowie. Konferencja była skierowana do rodziców, nauczycieli, katechetów, studentów, pedagogów, psychologów oraz członków stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz wychowania i rodziny.