Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ćwiczenia ratownicze „Rzeszów 2023”

Data publikacji: 29 września 2023Blisko 160 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wytypowanych pododdziałów Podkarpackiej Brygady Odwodowej wzięło udział w wojewódzkich ćwiczeniach ratowniczych pk. „Rzeszów 2023”. W działaniach brali udział także funkcjonariusze Policji, ratownicy PRM, pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz GDDKiA.

W podsumowaniu ćwiczeń uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Przeprowadzone dziś manewry pozwoliły, by wszystkie formacje mogły wypracować i przećwiczyć w praktyce procedury ratunkowe. Gratuluję organizatorom, ale przede wszytym dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom współpracujących służb, którzy w tych manewrach uczestniczyli. Doceniam też obecność ratowników medycznych. Osiem ćwiczących dziś zespołów nie uszczupliło potencjału Państwowego Ratownictwa Medycznego w regionie, a to szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia mieszkańców naszego województwa – powiedziała wojewoda.

Biorącym udział w manewrach podziękował też komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec. Natomiast dyrektor wydziału Ratownictwa i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Jakub Dzik podkreślił rangę ćwiczeń w kontekście zwiększającego się ruchu na podkarpackich odcinkach dróg i wiążących się z tym zagrożeń. Przypomniał o masowych wypadkach, do których doszło w ostatnim czasie na autostradzie A4.

Zadaniem ćwiczących było m.in: doskonalenie współdziałania sił Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego powiatu rzeszowskiego z siłami i środkami powiatów współdziałających, doskonalenie umiejętności kierowania działaniem ratowniczych przez kadrę dowódczą PSP, doskonalenie alarmowania, dysponowania, koncentracji i przemieszczania się dużej ilości sił i środków ksrg oraz sprawdzenie możliwości taktyczno-technicznych sprzętu ratowniczego w aspekcie realizacji przyjętych koncepcji rozwinięć i zamiaru taktycznego.

Funkcjonariusze mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w trzech epizodach. Na rzece Wisłok realizowane były działania przeciwpowodziowe, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Rzeszowie strażacy prowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, natomiast na odcinku drogi ekspresowej S-19 zmierzyli się z wypadkiem drogowym, w którym rannych zostało blisko 30 osób.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwał zespół oceniający KW PSP w Rzeszowie pod dowództwem zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Marczeni.

Na podst. www.gov.pl/web/kwpsp-rzeszow