24 maja 2022 r. Boeing i organizacja non-profit FIRST Scandinavia otworzyli na Politechnice Rzeszowskiej klasę doświadczalną oferującą edukację w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Tak zwany Pop-Up Newton Room pozwoli uczniom szkół średnich doświadczyć innowacyjnej metody nauki przez realizowanie zadań związanych z lotnictwem.
W październiku ubiegłego roku Boeing i FIRST Scandinavia otworzyły stacjonarny Newton Room w Łodzi, po uruchomieniu z sukcesem wersji tymczasowej w 2019 r. Na ten moment z inicjatywy skorzystało już ponad 1500 polskich uczniów. Przeniesienie pomysłu pracowni Newtona do Rzeszowa położonego w centrum polskiej Doliny Lotniczej było oczywistym wyborem, podkreślającym zaangażowanie Boeinga i FIRST Scandinavia we wspieranie rozwoju nauk ścisłych w Polsce.
W ceremonii otwarcia wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, dyrektor w Boeing Polska Rafał Stepnowski, dyrektor zarządzający w Newton Europa Stian Elstad oraz prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.
Bardzo się cieszę, że na Politechnice Rzeszowskiej będzie dostępne miejsce, gdzie młodzież szkół ponadpodstawowych będzie mogła praktycznie realizować teoretycznie poznane zagadnienia. Jestem przekonana, że projekt ten przyniesie wspaniałe efekty, rozbudzi w młodych ludziach zainteresowania i zainspiruje ich do doskonalenia zdobytych umiejętności – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
W ciągu najbliższego miesiąca uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 16 lat będą pracować nad modułem „W powietrzu z liczbami”. Uczniowie otrzymają misję od centrum koordynacji ratownictwa. Ich zadaniem będzie wykorzystanie metod matematycznych do opracowania planu lotu, który później zrealizują. W jednej z sal pracowni Newton Room znajdują się zaawansowane symulatory, dzięki którym uczniowie mogą wirtualnie przelecieć nad obliczoną przez nich wcześniej trasą. Nad wszystkim będą czuwać doświadczeni instruktorzy.
Cieszymy się, że nasze partnerstwo z FIRST Scandinavia i Politechniką Rzeszowską pozwolą inspirować młode pokolenia i promować talenty. Newton Room zwiększa zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi, umożliwiając im wykorzystanie zdobytej w szkole wiedzy do wykonywania rzeczywistych zadań pilota. Takie doświadczenie może mieć kluczowy wpływ na późniejsze wybory uczniów dotyczące ich życia zawodowego” – mówił Rafał Stepnowski, dyrektor ds. relacji z rządem w Boeing Polska.
Stian Elstad, dyrektor zarządzający Newton Europe w FIRST Scandinavia powiedział:
Podobnie jak nasi partnerzy, Boeing i Politechnika Rzeszowska, jesteśmy zachwyceni, że udało nam się sprowadzić doświadczenie nauki w pracowni Newtona do Rzeszowa. Pop-Up Newton Room pokaże odwiedzającym go uczniom i nauczycielom nowe programy i metody edukacyjne, które pobudzą ich ciekawość, motywację i apetyt na naukę przedmiotów z obszaru STEM. Mamy nadzieję, że będziemy mogli dalej współpracować, aby zapewnić nauczycielom i młodemu pokoleniu w tym regionie więcej wspaniałych doświadczeń związanych z nauką”.
Uczniowie, u których zainteresowanie podjęciem studiów z zakresu lotnictwa wzrosło dzięki zajęciom w pracowni Newton Room, mogą też liczyć na wycieczki po kampusie Politechniki Rzeszowskiej, m.in. po Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.
Obecność pracowni Newton Room jest dla Politechniki Rzeszowskiej ważna z kilku powodów. Po pierwsze, pokazuje uczelnię jako lidera kształcenia najlepszych specjalistów w branży lotniczej. Po drugie, wskazuje na możliwości rozwoju kompetencji studentów we współpracy z wiodącymi korporacjami jak Boeing i instytucjami wspierającymi jak FIRST Scandinavia. Po trzecie, daje impuls wewnętrzny do poszukiwania najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w przemyśle w aspekcie zarówno kształcenia, jak i badań naukowych” – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Otwarcie pracowni to znaczące osiągnięcie, które stało się możliwe, ponieważ w 2018 r. Boeing zainwestował 5 milionów dolarów w stworzenie sieci pracowni Newton Room razem z FIRST Scandinavia. Do dziś powstało ponad 40 stacjonarnych pracowni Newton Room w sześciu krajach europejskich (Norwegia, Dania, Szkocja, Hiszpania, Francja i Polska). Ponadto stworzono trzy mobilne pracownie Newton Room (w Turcji i Norwegii), z których jedna regularnie podróżuje po Europie. Mobilna pracownia odwiedziła już Łódź i Kraków oraz Bari we Włoszech.
Boeing i FIRST Scandinavia nieprzerwanie od 2013 r. kontynuują swoje partnerstwo w obrębie tej inicjatywy.
Informacja: Politechnika Rzeszowska.