Głównymi organizatorami wakacyjnego wydarzenia były Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, a całość honorowym patronatem objęli wojewoda podkarpacki, marszałek województwa i prezydent Tarnobrzega.
Piknik pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to druga taka inicjatywa, która odbyła się w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy regionu mogli skorzystać z bogatego programu na terenie zapory wodnej w Solinie, będącej niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych naszego województwa. Uczestnicy mogli m. in. odwiedzić stoiska służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz obejrzeć pokazy działań ratowniczych na wodzie.
Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów
Jak podkreśla wojewoda Teresa Kubas-Hul, bezpieczeństwo mieszkańców regionu i turystów, którzy odpoczywają na terenie naszego województwa jest najważniejsze, dlatego tak istotne są działania profilaktyczno-edukacyjne. Służby są dobrze przygotowane do sezonu letniego, na bieżąco monitorują sytuację oraz pozostają w stałej gotowości do reagowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia, ale wiele zależy od nas samych – bardzo ważne są: świadomość zagrożeń i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
– Bezpieczeństwo zarówno naszych mieszkańców, jak i turystów przebywających na Podkarpaciu jest priorytetem. Pamiętajmy, że wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale też wzmożonej czujności służb, które za to bezpieczeństwo odpowiadają. Każdego roku dochodzi niestety do utonięć, dlatego tak ważne są profilaktyka i promowanie odpowiedzialnych postaw. Spędzając wolne dni nad wodą pamiętajmy, aby korzystać z miejsc odpowiednio oznakowanych i będących pod nadzorem ratowników. Przestrzegajmy podstawowych zasad i zachowajmy ostrożność, bo od tego zależy nasze zdrowie i życie – apeluje wojewoda.
Akcja ratunkowa nad wodą – ćwiczenia z udziałem służb
Podczas manewrów nad Jeziorem Tarnobrzeskim można było zboczyć: akcję ratunkową osoby tonącej, poszkodowanego znajdującego się ok. 150 m od brzegu, akcję poszukiwania samochodu, który zjechał ze skarpy do wody a wewnątrz jest uwięziony człowiek, działania ratunkowe po przewróceniu się jachtu z 8 osobami na pokładzie podczas nagłej zmiany pogody i silnego podmuchu wiatru oraz transport poszkodowanych przez śmigłowiec do szpitala.
W ćwiczeniach wzięli udział reprezentanci Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu, Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tarnobrzegu, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie (posterunek w Tarnobrzegu), Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu, OSP z powiatu tarnobrzeskiego, Straży Miejskiej z Tarnobrzega, Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Klub Fitneska Tarnobrzeg oraz specjalistyczne służby i grupy ratowniczo-poszukiwawcze: SGRW-N „Tarnobrzeg”, Grupa Sonarowa „Przemyśl”, Grupa Dronowa „Przeworsk”, Służba Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR, SGRW „Rzeszów-1.
W programie znalazły się też między innymi pokazy sprzętu, wozów bojowych straży pożarnej, nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (w tym postępowanie z osobą tonącą) i skutecznego wyzwania pomocy, gry, quizy i zabawy dla dzieci i młodzieży z nagrodami, miasteczko ruchu drogowego, pożarniczy tor przeszkód, bezpłatne dmuchańce i wspólny trening sportowy z profesjonalnym trenerem personalnym.