Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bezpieczne wakacje

Data publikacji: 21 czerwca 2023Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji było tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przemawia podczas konferencji prasowej

Wojewoda przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z wakacyjnym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży oraz wydała rekomendacje dla służb, dla których okres wakacji będzie wiązał się ze wzmożona działalnością w obszarach zarówno prewencyjno-profilaktycznych, ale także kontrolnych. Służby zapewniły, że na bieżąco monitorują sytuację oraz pozostają w stałej gotowości do reagowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Po naradzie Ewa Leniart  spotkała się również z przedstawicielami mediów lokalnych. W briefingu prasowym wzięli również udział podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Stanisław Sekuła, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, podkarpacki wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik, podkarpacki państwowy inspektor sanitarny Adam Sidor, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek oraz prezes Bieszczadzkiego WOPR Artur Szymański.

– Podkarpackie służby są przygotowane na rozpoczynający się okres wakacyjny po to, by bezpiecznie wypoczywali zarówno młodzi mieszkańcy województwa, ale także turyści, którzy zechcą nasze Podkarpacie odwiedzić.  Przygotowujemy się przede wszystkim do wypoczynku dzieci i młodzieży, dla których wakacje rozpoczną się już w najbliższy piątek.  W tej chwili zarejestrowano ponad 600 form zorganizowanego wypoczynku – powiedziała wojewoda.

Działania Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski przedstawił kwestie regulacji dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas różnych form wypoczynku wakacyjnego, a także działania profilaktyczne podejmowane w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym oraz dane z bazy wypoczynku.

– W szkołach akcja informacyjna dotycząca przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji prowadzona jest co roku. Informujemy dyrektorów szkół, przypominamy o informatorze, który znajduje się na naszej stronie. Baza prowadzona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dostępna jest dla każdego. Rodzice mogą sprawdzić, czy została w niej zarejestrowana forma, w której uczestniczą dzieci – powiedział wicekurator.

Według stanu na 16 czerwca  br. zatwierdzonych zostało  627 różnych form  wypoczynku letniego, w których udział weźmie 24841 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 10745 w miejscu zamieszkania (półkolonie w szkołach, MDK , MOK, MOSiR), w wypoczynku krajowym (czyli takim kiedy dzieci nocują poza domem) udział weźmie 12754 dzieci oraz  1342 dzieci wyjedzie za granicę.

Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: http://wypoczynek.mein.gov.pl

Podkarpackie służby dbają o bezpieczeństwo wypoczywających

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są m. in. działania prewencyjne polegające na spotkaniach edukacyjnych w szkołach.

– Wakacje to czas, kiedy koncentrujemy się głównie na działaniach prewencyjnych, kontrolnych, ale też na działaniach w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Współpracujemy z wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, strażą pożarną, strażami miejskimi, inspekcją sanitarną, inspekcją handlową. Do działań  w ramach „Bezpiecznych wakacji” z oddziałów prewencji Policji do jednostek terenowych zostało oddelegowanych 52 policjantów w celu wzmocnienia zabezpieczeń. Są to tereny m.in. Bieszczadów, Jeziora Solińskiego, Jeziora Tarnobrzeskiego. Skupiamy się również na działaniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, z kontrolą autokarów przewożących dzieci, realizowaną we współpracy  z Inspekcją Transportu Drogowego – powiedział zastępca komendanta woje dzikiego Policji insp. Stanisław Sekuła.

Działania w obszarach kontrolnym i prewencyjno-informacyjnym prowadzą również podkarpaccy strażacy

– Kontrolujemy obiekty, w których będą organizowane letnie wypoczynki. Do tej pory takie kontrole odbyły się w 81 miejscach. Na naszych stronach internetowych znajdują się informatory dotyczące bezpiecznych zachowań nad wodą, w lesie czy dotyczące tego, jak chronić się przed upałem – mówił podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

O działaniach Grupy Bieszczadzkiej GOPR mówił naczelnik Krzysztof Szczurek.

– Grupa Bieszczadzka GOPR w okresie wakacyjnym zabezpiecza z poziomu trzech dyżurek całorocznych ze zwiększoną obsadą ratowników  (Sanok, Ustrzyki Górne i Cisna).  Dodatkowo na czas wakacji zostanie uruchomiona dyżurka w Dukli (od piątku do niedzieli) – powiedział Krzysztof Szczurek, przypominając o numerze, pod którym można zgłosić wypadek w górach oraz o aplikacji Ratunek.

Więcej informacji: GOPR Bieszczady – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Głos zabrał również prezes Bieszczadzkiego WOPR Artur Szymański.

– Ratownicy WOPR-u rozpoczęli swoje dyżury na Jeziorze Solińskim (od 1 czerwca do końca października). Od 15 czerwca rozpoczął się również, wspólnie z bieszczadzkim pogotowiem,  dyżur karetki wodnej, który będzie trwał do 15 września. Ratownicy dyżurują pod numerem 607 112 112   lub 601 100 100 – zaznaczył prezes Szymański, który zaapelował, by sygnalizować zachowania nieodpowiednie, brawurowe czy zagrażające bezpieczeństwu nad wodą.  

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (bwopr.pl)