Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bezpieczne wakacje

Data publikacji: 1 czerwca 2022Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas nadchodzących wakacji było tematem wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Naradzie, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda przedstawiła najważniejsze zagadnienia związane z wakacyjnym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży oraz wydała rekomendacje dla służb, dla których okres wakacji będzie wiązał się ze wzmożona działalnością w obszarach zarówno prewencyjno-profilaktycznych, ale także kontrolnych. Służby zapewniły, że na bieżąco monitorują sytuację oraz pozostają w stałej gotowości do reagowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia.

– Okres wakacji stanowi dla administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie czas mobilizacji oraz podejmowania dodatkowych przedsięwzięć i wyzwań w celu zminimalizowania najczęściej występujących w tym okresie zagrożeń – mówiła Ewa Leniart.

Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wojewoda  spotkała się również z przedstawicielami mediów lokalnych. W briefingu prasowym wzięli udział: członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, komendant wojewódzki Policji insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz  prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– Rozmawialiśmy m. in. o kwestiach takich jak bezpieczeństwo w miejscach zamieszkania oraz zorganizowanego pobytu dzieci i młodzieży. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, przepisów przeciwpożarowych. Dbamy m. in. o to, aby miejsca żywienia zbiorowego były bezpieczne i dlatego inspekcja sanitarna intensyfikuje kontrole w takich punktach. Niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo wodne. W związku z tym został ogłoszony konkurs na  realizację zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego na terenie województwa podkarpackiego – powiedziała wojewoda.

Członek Zarządu Województwa Anna Huk mówiła o organizowaniu przez województwo podkarpackie wypoczynku dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Odbywać się on będzie w lipcu w Rymanowie Zdroju i weźmie w nim udział ok. 50 uczestników. Ponadto Sejmik Województwa na ostatnim posiedzeniu podjął uchwałę, zgodnie z którą na Podkarpaciu w czasie wakacji będą odpoczywać dzieci z obwodu lwowskiego, zakarpackiego i iwanofrankowskiego.

– Bardzo się cieszę, że dyskusja na temat przygotowania do bezpiecznego okresu wakacyjnego odbyła się w Stalowej Woli, w mieście, które w sposób szczególny chce patrzeć właśnie na dzieci, a wszyscy wiemy, jak kluczowa jest troska o bezpieczeństwo – powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Służby zaangażowane w akcję „Bezpieczne wakacje”

W związku z akcją „Bezpieczne wakacje” będą organizowane działania prewencyjne, edukacyjne  oraz przedsięwzięcia kontrolne przez służby, inspekcje i straże odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. W sezonie letnim kierowane są dodatkowe patrole policyjne we wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości, ponadto wzmożone działania profilaktyczno-kontrolne wykonuje Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny.

Policja, wzorem lat ubiegłych, podejmie działania, których głównym celem będzie ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego i niezorganizowanego wypoczynku. Działania te będą miały charakter rozpoznawczy, informacyjno-edukacyjny i kontrolny.

O zaangażowaniu podkarpackich policjantów mówił komendant wojewódzki Policji insp. Dariusz Matusiak.

– W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” podejmujemy szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym, które tu na Podkarpaciu będą spędzać swój urlop, ale też osobom, które  przez nasze województwo będą przejeżdżać. Swoje działania będziemy prowadzić głównie w obszarze informacyjno-edukacyjnym oraz w obszarze działań zewnętrznych Policji, w sferze prewencyjnej – zaznaczył insp. Dariusz Matusiak.

Bezpieczny wypoczynek – Policja Podkarpacka

Głos zabrał również komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

– Nasze zadania skierowane są przede wszystkim na działania kontrolne w obiektach i na terenach, na których ten wypoczynek będzie się odbywał. Prowadzimy działania w dwóch zakresach: w kwestiach przestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz w możliwościach prowadzenia ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych. Na chwilę obecną skontrolowano 49 obiektów, z których 3 otrzymały wynik negatywny – powiedział komendant.

– Najwięcej obiektów zgłoszonych do wypoczynku mamy w powiecie leskim, rzeszowskim i krośnieńskim. Szczególnym zainteresowaniem objęte są obozowiska w lesie i pola namiotowe – podkreślił.

Ponadto straż pożarna cały czas prowadzi działania profilaktyczne, w tym zajęcia edukacyjne w salach „Ognik” związane z właściwymi zachowaniami podczas wypoczynku.

Działania Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Jak poinformowała podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch do tej pory zatwierdzonych zostało ok. 100 różnych form  wypoczynku letniego. Baza będzie aktualizowana na bieżąco.

– Do tej bazy mają dostęp wszystkie służby, które czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży – podkreśliła kurator Małgorzata Rauch. – Jak co roku uruchamiamy też kuratoryjny numer interwencyjny dla uczniów i rodziców, który jest dedykowany różnym formom wypoczynku – dodała.

Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Podczas wakacji przewidziane zostały kontrole planowane w ilości około 10%, różnych form wypoczynku odbywającego się na naszym terenie, które  prowadzone są przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: http:// wypoczynek.men.gov.pl