Od 15 stycznia do 25 lutego br. w naszym kraju odbywać się będą ferie zimowe, które zostały podzielone na cztery tury. W województwie podkarpackim zimowy wypoczynek rozpocznie się 29 stycznia.
Podczas dzisiejszego posiedzenia wojewoda sprawdziła stan gotowości i przekazała podległym służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa. Następnie spotkała się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej.
Jak przekazała p.o. podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak Maluchnik, do tej pory zatwierdzonych zostało 160 różnych form wypoczynku zimowego, w których udział weźmie 6120 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 2668 w miejscu zamieszkania (są to półkolonie w szkołach, Miejskich Domach Kultury, Miejskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji), w wypoczynku krajowym (czyli takim, kiedy dzieci nocują poza domem) udział weźmie 3349 dzieci oraz 103 dzieci wyjedzie za granicę.
Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: Szkoły, Młodzieżowe Domy Kultury, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Organizacje Harcerskie, Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Biura Podróży, Stowarzyszenia.
Przed rozpoczęciem ferii Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
Służby będą kontrolować miejsca wypoczynku m. in. w zakresie stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego wszystkich obiektów zgłoszonych do organizacji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa pojazdów, które będą realizować przewozy dla zorganizowanych grup, a także pod kątem bezpieczeństwa żywności i zbiorowego zakwaterowania.
Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą podkarpaccy policjanci. O działaniach informacyjno-edukacyjnych, kontrolnych i prewencyjnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku mówił podczas spotkania z mediami komendant wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak.
Działania kontrolne dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego i profilaktyczne prowadzone przez podkarpackich strażaków przedstawił podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.
O stanie gotowości do podejmowania działań w warunkach górskich i podgórskich poinformował natomiast Krzysztof Szczurek – naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, który podkreślił, że wszelkie wyprawy w góry wymagają odpowiedniego przygotowania i dostosowania do warunków pogodowych.
Komunikaty o stanie zagrożenia lawinowego są dostępne na oficjalnej stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR (tutaj).