Od 16 stycznia do 26 lutego br. w naszym kraju odbywać się będą ferie zimowe, które zostały podzielone na cztery tury. W województwie podkarpackim zimowy wypoczynek zakończy się 29 stycznia.
Podczas dzisiejszego posiedzenia wojewoda przekazała podległym służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa. Następnie spotkała się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej.
– Nadchodzący okres ferii zimowych stanowi dla służb, inspekcji i straży, które są w sposób szczególny zaangażowane w działania mające zapewnić bezpieczny ich przebieg, czas mobilizacji oraz podejmowania dodatkowych przedsięwzięć i wyzwań w celu zminimalizowania najczęściej występujących w tym okresie zagrożeń. Organizując działania, należy pamiętać również o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży pozostającej w miejscach zamieszkania. Zapewniam jednak, że wszystkie służby, inspekcje, administracja państwowa są przygotowane do zbliżającego się okresu ferii zimowych – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Jak podkreśliła wojewoda, trwają procesy związane z kontrolą miejsc zorganizowanego wypoczynku. Służby kontrolują takie miejsca m. in. w zakresie stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego wszystkich obiektów zgłoszonych do organizacji zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa pojazdów, które będą realizować przewozy dla zorganizowanych grup, a także pod kątem bezpieczeństwa żywności i zbiorowego zakwaterowania.
Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch powiedziała, w naszym województwie ferie rozpocznie 271 tys. dzieci i młodzieży.
– Z tej liczny 10,5 tys. dzieci będzie uczestniczyło będzie uczestniczyło np. w półkoloniach, wyjazdach krajowych czy zagranicznych. Wszystkie te formy wypoczynku muszą być zarejestrowane w systemie ministerialnym na stronie wypoczynek.mein.gov.pl.
Według stanu na 9 stycznia 2023 r. zatwierdzonych zostało 300 różnych form wypoczynku zimowego, w których udział weźmie 10 544 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 5 263 w miejscu zamieszkania (np. na półkoloniach w szkołach, MDK , MOK, MOSiR). W wypoczynku krajowym udział weźmie 5 024 dzieci, natomiast 229 wyjedzie za granicę.
Małgorzata Rauch dodała, że największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.
– Podczas trwania ferii przewidziane są kontrole planowane w ilości około 10 proc. różnych form wypoczynku odbywającego się na naszym terenie, które prowadzone będą przez wizytatorów Kuratorium Oświaty – zaznaczyła.
Przed rozpoczęciem ferii Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.
Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą podkarpaccy policjanci. O działaniach informacyjno-edukacyjnych, kontrolnych i prewencyjnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku mówił podczas spotkania z mediami zastępca komendanta wojewódzkiego Policji mł. insp. Jacek Juwa.
– Będą to działania polegające m. in. na kontroli miejsc wypoczynku, kontroli miejsc gromadzenia się młodzieży, miejsc sprzedaży alkoholi, wyrobów tytoniowych. Nasze działania będą również skierowane na szeroko rozumiane bezpieczeństwo w ruchu drogowym – przekazał mł. insp. Jacek Juwa.
O stanie gotowości do podejmowania działań w warunkach górskich i podgórskich poinformował natomiast Jakub Dąbrowski – zastępca naczelnika Grupy Bieszczadzkiej GOPR:
– Przez okres ferii w zwiększonej obsadzie będziemy pełnić w stacjach ratunkowych w Cisnej, w Sanoku i w Ustrzykach Górnych całodobowe dyżury. W tym okresie powołana jest służba śniegowo-lawinowa, która codziennie na naszej stronie publikuje zagrożenia związane z lawinami i warunkami na szlakach.
GOPR Bieszczady – Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe