Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bezpieczne ferie 2018

Data publikacji: 17 stycznia 2018Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku to temat posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu 17 stycznia br. przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Bezpieczne ferie

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku to temat posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu 17 stycznia br. przewodniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda przekazała podległym służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa.

Po posiedzeniu odbyło się spotkanie z lokalnymi mediami, w którym wzięli udział komendant wojewódzki Policji mł. insp. Henryk Moskwa, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor oraz naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek.  Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się za pośrednictwem mediów z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku, a także o podjęcie – przez rodziców i nauczycieli – działań profilaktycznych poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku w domu i w jego otoczeniu, bowiem nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać ze zorganizowanych form spędzania ferii. 

Jak powiedziała podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, do tej pory zgłoszonych zostało 257 różnych form  wypoczynku zimowego  dla dzieci i  młodzieży z Podkarpacia.

Z naszego województwa będzie wypoczywać 7 168 uczniów (tj. ok. 3 proc. uczniów z ogólnej  liczby uczniów 278 414 w województwie podkarpackim) , w tym:

–  2 287 – w miejscu zamieszkania – zimowiska w szkołach, WDK, MDK , MOK, MOSiR, WOSIR

4 717 –  wypoczynek w kraju,

– 164 – wypoczynek zagraniczny.

 

Rejestracja odbywa się systematycznie, w wyjątkowych sytuacjach 7 dni  przed rozpoczęciem zajęć, więc liczby ulegają zwiększeniu.

Proponowane  formy  zajęć  podczas  zimowisk  to: zajęcia świetlicowe, turnieje, konkursy, gry i zabawy ruchowo-muzyczne, gry stolikowe, zajęcia rekreacyjno- sportowe, zabawy edukacyjne, gry komputerowe i inne. Największa liczba zimowisk zgłoszona została przez szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, szczepy harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży, stowarzyszenia.

Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto w Kuratorium działa numer interwencyjny dla uczniów i rodziców: 728 832 622.

Będziemy wizytować te miejsca, w których wypoczynek został zarejestrowany. Zwykle odwiedzamy 10 proc. zimowisk czy półkolonii. Podjęliśmy również działania profilaktyczne i edukacyjne skierowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców. Wszelkie informacje i poradniki dostępne są na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – dodała kurator Małgorzata Rauch.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać podkarpaccy policjanci i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas kontroli autokarów przewożących dzieci na zimowiska sprawdzane będą wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także trzeźwość kierowców. Funkcjonariusze będą również zabezpieczać miejsca pobytu wypoczywających – m. in. poprzez patrole narciarskie – będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na narciarzy będących pod wpływem alkoholu. Sprawdzą też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. – Angażujemy się również w działania „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Funkcjonariusze podczas codziennej służby będą informować wypoczywających na nartach, jak bezpiecznie korzystać ze stoków narciarskich. W miejscach wypoczynku będą organizować spotkania oraz prelekcje na tematy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w trakcie ferii. Elementem kampanii jest też konkurs plastyczny pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży – powiedział komendant wojewódzki Policji mł. insp. Henryk Moskwa.

Kwestie związane z zagrożeniami i bezpiecznym wypoczynkiem w górach przedstawił naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek, który podkreślił, że wszelkie wyprawy w góry wymagają odpowiedniego przygotowania i dostosowania do warunków pogodowych. – Zachęcam do korzystania z bezpłatnej aplikacji „Ratunek”, która – użyta w sytuacji wypadku czy zaginięcia w górach – pozwala na podanie dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej.  Dzięki temu służby ratownicze będą mogły szybko przybyć z pomocą – zaznaczył naczelnik Szczurek (informacja o aplikacji m. in. na stronie internetowej Bieszczadzkiej Grupy GOPR).

Służby kontrolują również miejsca wypoczynku pod kątem bezpieczeństwa żywienia zbiorowego i higieny. Inspekcja sanitarna sprawdzi m.in. stan higieniczny obiektów wypoczynkowych, warunki sanitarne stołówek, prowadzi także działania profilaktyczno-informacyjne związane z zagrożeniami ze strony substancji psychoaktywnych, wyrobów alkoholowych czy rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.