Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Bezpieczna Polska” – wydarzenie plenerowe w Rzeszowie

Data publikacji: 14 stycznia 201714 stycznia w Rzeszowie na terenie jednostki wojskowej przy ulicy Dąbrowskiego 22 (21 Batalion Dowodzenia) miał miejsce Piknik z okazji inauguracji stacjonowania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych w Polsce.

„Bezpieczna Polska” - wydarzenie plenerowe w Rzeszowie

To wydarzenie plenerowe odbywało się pod hasłem „Bezpieczna Polska” w całym kraju w 16 wytypowanych miastach Polski: (Żagań, Warszawa, Gdynia, Poznań, Łódź, Białystok, Wrocław, Kielce, Kraków, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Opole, Katowice).  Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w swoim wystąpieniu podkreśliła, że obecność amerykańskich żołnierzy jest wynikiem starań i dyplomatycznych zabiegów Prezydenta, Premier Beaty Szydło, MSZ, MON o to, żeby rzeczywiście nastąpił przełom: po raz pierwszy wojska sojusznicze przekraczają Odrę, niedługo przekroczą też Wisłę – to znaczy do tej pory były one wyłącznie skoncentrowane na obszarze sojuszniczym na Zachód od Odry, teraz Sojusz przekracza realnie swoimi siłami sojuszniczymi linię Odry i przekroczy też niedługo linię Wisły. Polska będzie liderem w regionalnym systemie bezpieczeństwa.

Dla uczestników przygotowano cały szereg atrakcji. Wojsko, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Straż Graniczna, Służba Więzienna i klasy mundurowe prezentowały swoje umiejętności i swój sprzęt. W inicjatywę zaangażowało się także „Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej”.

Podhalańczycy pokazali swoje uzbrojenie od najcięższego do lekkiego: haubice, Bojowy Wóz Piechoty, transporter Rosomak w wersji medycznej, armaty przeciwlotnicze, moździerze, broń strzelców wyborowych, wyrzutnie pocisków kierowanych i inne. Można było wejść do pojazdu oraz zobaczyć żołnierzy wraz z wyposażeniem i zimowym maskowaniem, a zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej zaprezentowali element zjazdu na linie z dachu budynku. Chętni poznali także sztukę reanimacji oraz udzielania pierwszej pomocy w różnych wypadkach, której uczyli przedstawiciele PCK. Na placu jednostki nie zabrakło też sprzętu saperów, którym transportują niewybuchy oraz przeszukują teren oczyszczając nasze województwo z niebezpiecznych pozostałości wojennych. Ponadto w klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który sąsiaduje z jednostką przy ulicy Dąbrowskiego otwarta była do zwiedzania Sala Tradycji 21 BSP oraz przygotowany punkt z ciepłą herbatą.

Państwowa Straż Pożarna w pikniku wojskowym zaprezentowała ciężki samochód ratownictwa technicznego, samochód specjalny – podnośnik hydrauliczny 44 m oraz  samochód operacyjny – osobowy. Policja –  formację AT oraz patrol konny, jak również  namiot profilaktyczny.

Przy kuchni polowej można było poczęstować się wojskową grochówką oraz posłuchać występów orkiestry wojskowej. W czasie pikniku na dużym telebimie wyświetlana była transmisja uroczystości z Żagania z udziałem Pani Premier Beaty Szydło i dowództwa sił amerykańskich. 

***

Szczyt NATO w Warszawie miał znaczenie historyczne. Pokazał jedność, spójność i solidarność Sojuszu Północnoatlantyckiego i zakończył się podjęciem decyzji, które mają znaczenie historyczne, na które czekały pokolenia Polaków. W końcu, w sposób realny wzmocniona zostanie wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do Polski trafią zarówno siły NATO jak i USA. Amerykańskie siły w Polsce otwierają nowy rozdział we współpracy pomiędzy obydwoma krajami. Obecność ta wzmacnia nie tylko nasz kraj, jest także wzmocnieniem dla całego regonu oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspólnie pokazujemy rosnącą w siłę więź transatlantycką.

Pierwsi żołnierze amerykańscy wjechali do Polski 6 stycznia. Przerzut wojsk 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty ze Stanów Zjednoczonych już się rozpoczął. Wojska ABCT – Armored Brigade Combat Team (Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa) trafią do Polski przez Niemcy, port Bremenhaven. Dyslokacja potrwa do końca stycznia. Oficjalne powitanie odbyło się 14 stycznia br.

Główne siły i dowództwo ABCT będą stacjonować w Polsce. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część z elementów ABCT zostanie rozmieszczona do innych miejsc rejonu wschodniej flanki NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii.