Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bezpieczeństwo na zorganizowanych trasach narciarskich – konferencja

Data publikacji: 7 grudnia 2018O współdziałaniu służb i bezpieczeństwie w czasie sezonu zimowego rozmawiano podczas ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej, która odbyła się 7 grudnia w Sanoku.

Celem konferencji pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa na zorganizowanych trasach narciarskich” było m. in. omówienie i doskonalenie form współpracy służb, straży i podmiotów ratowniczych oraz podjęcie działań prewencyjno-profilaktycznych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w czasie sezonu zimowego. Organizatorami wydarzenia byli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku.

Przed rozpoczęciem części merytorycznej wojewoda Ewa Leniart przekazała Wojewódzkiej Formacji Obrony Cywilnej  – Drużynie Ratownictwa i Poszukiwania Górskiego przy Grupie Bieszczadzkiej GOPR pojazd Quad Yamaha o wartości 38 tys. zł, który ma służyć jako sprzęt ratowniczy  i wspomóc działania w trudnych górskich warunkach. Wojewoda podkreśliła, że zaangażowanie formacji obrony cywilnej powołanych na bazie organizacji pozarządowych jest niezwykle istotnym elementem systemu bezpieczeństwa w województwie, natomiast kluczowym elementem sprawnego wykorzystania formacji do wsparcia działań służb ratowniczych jest mobilność i wyposażenie w odpowiedni sprzęt. Do zadań drużyny należy m.in. niesienie pomocy ludziom w górach, których zdrowie lub życie jest zagrożone, działanie poszukiwawcze osób zaginionych, a także udzielanie pomocy przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof oraz podczas wyjątkowo ciężkich warunków zimowych w przypadku nieprzejezdności dróg.

Podczas dzisiejszej konferencji rozmawiano m. in. o zapewnieniu bezpieczeństwa w górach ze szczególnym uwzględnieniem wyciągów narciarskich, współpracy służb zabezpieczających stoki narciarskie z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, bezpieczeństwie pacjentów ewakuowanych ze stoku narciarskiego oraz o roli ratownika narciarskiego w zapewnieniu bezpieczeństwa na zorganizowanych trasach narciarskich.