Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Atak zimy. Obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego

Data publikacji: 21 stycznia 2023Intensywne opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach oraz awarie linii elektroenergetycznych. W województwie podkarpackim bez prądu było nawet 120 tys. mieszkańców. W tej sprawie - na polecenie wojewody Ewy Leniart - odbyło się dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Z przedstawicielami samorządów oraz służb spotkał się wicewojewoda Radosław Wiatr.

Setki interwencji PSP                        

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, tylko od północy do godz. 11.00 w sobotę strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 583 razy. Większość interwencji polegała na usuwaniu powalonych drzew i konarów z dróg oraz linii telekomunikacyjnych i energetycznych.

Drogi przejezdne

Służby drogowe nie raportują już o utrudnieniach. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, w niektórych miejscach może zalegać jeszcze błoto pośniegowe.

Zarządcy dróg oraz Policja apelują o ostrożną jazdę!

W każdym z rejonów energetycznych pracują sztaby kryzysowe

Ekipy pogotowia energetycznego nieprzerwanie pracują w terenie, lokalizując i usuwając awarie, których najwięcej odnotowano na południu regionu. Tam dodatkowe siły Państwowej Straży Pożarnej wesprą działania służb energetycznych.

Zgodnie z zapewnieniem służb utrzymania infrastruktury elektroenergetycznej, do godzin wieczornych większości odbiorców na terenie województwa zostanie przywrócone zasilanie.

Wicewojewoda Radosław Wiatr poinformował uczestników spotkania o możliwości skorzystania ze wsparcia Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

– W dyspozycji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje magazyn sprzętu, przydatnego w usuwaniu przeszkód oraz awarii z jakimi się dziś mierzymy  – zapewnił.

Pogoda w najbliższych godzinach będzie sprzyjać usuwaniu awarii. Aktualne prognozy nie przewidują intensywnych opadów śniegu.

Aktualne ostrzeżenia WCZK