W związku z sytuacją w jakiej znalazły się niektóre podkarpackie szpitale związaną z absencją średniego personelu medycznego – głównie pielęgniarek, zwracamy się z prośbą, aby z rozwagą korzystać ze szpitalnych oddziałów ratunkowych i w pierwszej kolejności korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, którą zapewniają lekarze rodzinni, również ze specjalistycznej opieki ambulatoryjnej. Ze szpitalnych oddziałów ratunkowych prosimy korzystać wyłącznie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Ponownie apelujemy do personelu medycznego o powrót do pracy i do negocjacji dotyczących podwyżek i zmiany warunków pracy w sposób zgodny z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej.
Pacjentów za wszelkie utrudnienia przepraszamy.
W piątek po południu odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie spotkanie konsultacyjne z dyrektorami szpitali w Rzeszowie, w którym uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Powodem spotkania była informacja o protestach średniego personelu medycznego w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Brak obsady kadrowej spowodował ograniczenie pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego polegające na przyjmowaniu pacjentów wyłącznie w stanach zagrożenia życia. Szpital ograniczył również przyjęcia planowe.
Wojewoda zobowiązała wówczas dyrektorów szpitali – w razie gdyby podobna sytuacja miała miejsce w najbliższym czasie w Rzeszowie – do podjęcia działań zapewniających ciągłe funkcjonowanie Izb Przyjęć tak, aby zapewnić przyjmowanie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz wymagających diagnostyki. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie.
Od poniedziałku 2 lipca 2018 r. analogiczna sytuacja występuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu.
3 lipca o godz. 17.00 w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie z udziałem dyrekcji szpitali wojewódzkich, pogotowia ratunkowego, NFZ w Rzeszowie, wojewody podkarpackiego i marszałka województwa podkarpackiego, podczas którego została omówiona bieżąca sytuacja i podjęte zostały doraźne działania w celu utrzymania pracy i funkcjonowania szpitali wojewódzkich. Rozpoczęły się również kontrole Inspekcji Sanitarnej w szpitalach, gdzie wystąpiła masowa absencja chorobowa.
Według informacji będących w posiadaniu Urzędu na dzień dzisiejszy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przedłożono 185 zwolnień lekarskich. W Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu – 118 zwolnień lekarskich. W Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu – 180 zwolnień lekarskich.