Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

×

Ambasador Rumunii z wizytą u Wojewody

Data publikacji: 13 marca 2023Ambasador Rumunii w Polsce Cosmin Onisii  spotkał się dziś w Rzeszowie z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Wizyta miała charakter kurtuazyjny i dotyczyła różnych obszarów współpracy miedzy państwami.

Duża cześć dyskusji  została poświęcona m.in. szansom jakie zapewnia realizacja szlaku Via Carpatia. Rozmawiano też o możliwościach, jakie regionom obu państw umożliwi przyjęcie Strategii Karpackiej.

Wśród poruszanych tematów nie zabrakło również tych, związanych z bezpieczeństwem w kontekście trwającej na Ukrainie wojny.

Przedmiotem rozmowy była także kwestia pogłębiania relacji gospodarczych, współpraca turystyczna oraz współpraca między miastami i regionami partnerskimi.

——–

Cosmin Onisii pełni obowiązki ambasadora od 28 września 2021 r. (data złożenia Prezydentowi RP listów uwierzytelniających). Od listopada 2019 r. do czerwca 2021 r. był doradcą stanu ds. polityki zagranicznej przy premierze Rumunii, w latach 2013 – 2019 był zastępcą szefa Ambasady Rumunii w Londynie, wcześniej pracował jako dyrektor Departamentu Stanów Zjednoczonych i Kanady w MSZ Rumunii, a także przedstawiciel Rumunii  w ONZ. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą (Uniwersytet w Bukareszcie, Wiedeńska Akademia Dyplomatyczna i Szwedzkie Kolegium Obrony Narodowej).