Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Agregaty prądotwórcze trafiły do podkarpackich strażaków

Data publikacji: 29 września 2023 Do jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego trafiły agregaty prądotwórcze. Sprzęt owartości 1,2 mln zł został przekazany z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Przekazanie agregatów strażakom

Generatory wspierają PSP w niesieniu pomocy tam, gdzie brakuje prądu. Doposażenie w nowy sprzęt realnie zwiększy bezpieczeństwo oraz możliwości ochrony zdrowia i życia mieszkańców.

Strażacy na co dzień mierzą się z pożarami, klęskami żywiołowymi czy groźnymi wypadkami drogowymi. Prowadzą działania ratownicze, ale także udzielają pomocy innym służbom. By mogli wypełniać swoje obowiązki efektywnie i komfortowo, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzje o przekazaniu PSP generatorów prądu, które są niezbędne w miejscach, gdzie brakuje elektryczności. 

W ramach doposażenia Państwowa Straż Pożarna w naszym województwie otrzyma 33 agregaty prądotwórcze. Uroczystość, podczas której przekazano sprzęt, odbyła się na placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

– Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych została przez nas doceniona w sposób szczególny jako  jednostka wydzielona ze struktur państwowych w celu wsparcia w sytuacjach kryzysowych, np. w czasie pandemii COVID-19 w kontekście dostaw sprzętu medycznego. Dzisiaj z jej zasobów otrzymaliśmy bardzo ważne wsparcie dla komend straży pożarnej w postaci agregatów prądotwórczych. Mają one znaczenie m.in. w czasie przerw w dostawie prądu, które występują na skutek nagłych zdarzeń atmosferycznych takich jak burze czy intensywne opady śniegu, co ma wpływ na bezpieczeństwo obiektów, np. szpitalnych.  Mają też zastosowanie do awaryjnego zasilania urządzeń podtrzymujących lub ratujących życie. Działania związane z poborem mocy są też potrzebne w sytuacjach powodziowych. Bardzo istotne jest więc to, aby straż pożarna na terenie naszego województwa była wyposażona w odpowiedni sprzęt, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że dysponujemy takimi środkami, które będą mogły być zadysponowane adekwatnie do potrzeb – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Inwestycja w bezpieczeństwo Polek i Polaków

Zaangażowanie w pracę naszych służb to jeden z kluczowych elementów, które zapewniają nam bezpieczeństwo i pomoc w razie wypadków. Drugim ważnym elementem jest doposażenie i inwestycje w służby. Rząd wprowadził Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. PSP otrzyma 1,9 mld zł na inwestycje i modernizacje.

Rząd zachęca także doświadczonych strażaków do pozostania w służbie. Wdrożono nowe świadczenie, które przysługuje po 15 latach służby. To dodatkowe wynagrodzenie, które jest formą podziękowania i wdzięczności za służbę funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej czy właśnie Państwowej Straży Pożarnej.