Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

85. rocznica deportacji Polaków na Sybir

Data publikacji: 10 lutego 2025„Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń – i spełniamy go z pełną odpowiedzialnością”  – mówiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas uroczystości upamiętniających  85. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

Uczestnicy uroczystości nieupamiętniających rocznicę deportacji Polaków na Sybir

Wspominamy tych, którzy przeszli przez piekło „nieludzkiej ziemi”, a zarazem oddajemy hołd wszystkim ofiarom tego brutalnego rozdziału naszej historii. Pamiętamy i będziemy pamiętać – podkreślała wojewoda.

Obchody, zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie, rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Rzeszowskiej. Ważnym punktem było ślubowanie kadetów  klas pierwszych X Liceum Wojskowego i. Sybiraków w Rzeszowie.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciło nigdy do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.