Organizatorami uroczystości w stolicy województwa byli Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, gdzie wysłuchali Apelu Pamięci, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
– Każdego roku gromadzimy się pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów wyrażając swoją wdzięczność dla tych, którzy rozpoczęli nierówną walkę z licznym okupantem, niejednokrotnie narażając własne życie i kontynuowali ją mimo prześladowań, które miały ich złamać i zniszczyć poczucie narodowej tożsamości. Dzieje Polskiego Państwa Podziemnego to historia ogromnej rzeszy ludzi, działających przez lata w konspiracji. Ludzi, którzy wciąż są wśród nas i choć każdego roku jest ich coraz mniej, to uczestnicząc w różnorodnych uroczystościach, własnym przykładem dają świadectwo historycznej prawdzie o tamtych wydarzeniach. Dziękuję za Waszą obecność, ponieważ ona też jest spoiwem łączącym przeszłość z przyszłością – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Dziękuję za to, że dzisiaj możemy wspólnie obchodzić ten wyjątkowy dzień. Państwa obecność tutaj to dowód przywiązania do świadomości narodowej, która jest wypadkową pamięci o historii, o poświęceniu pokoleń, ale jest także zobowiązaniem dla nas wszystkich na przyszłość, ponieważ polskość jest nie tylko prawem do korzystania z dobrodziejstw państwowych, ale jest także obowiązkiem służenia Ojczyźnie – dodała wojewoda.
***
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.
Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
Źródło: IPN.