Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

80. rocznica utworzenia Muzeum w łańcuckim Zamku

Data publikacji: 25 listopada 2024Muzeum-Zamek w Łańcucie świętuje 80-lecie powstania. To dziś symbol polskiego dziedzictwa narodowego, prawdziwy klejnot naszego regionu. Muzeum jest nie tylko skarbnicą historii, ale również instytucją, która żyje kulturą i sztuką.

Jubileusz 80-lecia utworzenia Muzeum w łańcuckim Zamku

W niedzielnej, jubileuszowej uroczystości w Sali Balowej łańcuckiego Zamku wzięła udział Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. 

 

Dzisiejszy jubileusz 80-lecia utworzenia Muzeum przypomina nam nie tylko o historii żyjących w Zamku rodów Lubomirskich i Potockich, ale pokazuje też imponujący rozwój dawnej rezydencji magnackiej – zwracała uwagę wojewoda podkarpacki. – Obserwujemy, jak wiele inwestycji udało się tu przeprowadzić w ciągu ostatnich lat. Odnowa wnętrz i infrastruktury, adaptacja budynków do współczesnych potrzeb, wykorzystanie innowacyjnych technologii… To tylko niektóre przykłady świadczące o tym, że Muzeum-Zamek w Łańcucie zachowuje swój dawny charakter, a jednocześnie staje się coraz bardziej dostępny i atrakcyjny dla gości.

 

A tych przyciągają także nowe ekspozycje, jak chociażby Storczykarnia, Drugie Piętro Zamku, czy odnowione Łaźnie Rzymskie. Zmieniła się też dawna Oranżeria i Ujeżdżalnia, w której działa multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.

 

Przy tej okazji warto podkreślić sukcesy Muzeum-Zamku w zdobywaniu funduszy – także unijnych – na te ambitne projekty. Czekamy na rezultaty kolejnego, wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest przebudowa Pałacu Myśliwskiego w Julinie i utworzenie tu Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa.

 

Wojewoda podkarpacki podziękowała wszystkim pracownikom i dyrekcji Muzeum, zarówno tym obecnym, jak i ich poprzednikom. Za to, że włożyli tyle serca w to, aby każdy gość, każdy turysta mógł zanurzyć się w niezwykłym pięknie Zamku.

 

Dzięki Wam to miejsce urzeka kolejne pokolenia i przypomina o wartościach, które budują naszą tożsamość narodową – podkreślała Teresa Kubas-Hul. – Gratuluję także Muzeum – Zamkowi licznych, znaczących nagród, wyróżnień i tytułów. Cieszę się, że do „łańcuckiego domu” wracają odnalezione, cenne dzieła sztuki.  Życzę realizacji kolejnych, ambitnych planów, sukcesów w zdobywaniu zarówno krajowych, jak i europejskich funduszy na dalsze działania, innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zbiorów i poszerzenia oferty dla zwiedzających. Przyciągajcie prawdziwych miłośników historii, kultury i sztuki z całego świata.   

 

Podczas uroczystości najbardziej zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe oraz medale „Zasłużony dla kultury polskiej”. Zaprezentowano także okolicznościową 5-złotówkę wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski, na której znajduje się łańcucki zamek. Goście wysłuchali koncertu piosenek międzywojennych „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami.