Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

80. rocznica akcji „Reinhardt” w Bełżcu

Data publikacji: 15 marca 202215 marca odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą akcji ''Reinhardt'' w Miejscu Pamięci w Bełżcu. Udział w uroczystości wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

15 marca br. w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, które stanowiły początek akcji „Reinhardt”. Bełżec był miejscem, do którego trafiły pierwsze transporty mieszkańców likwidowanych gett.
 
Podczas uroczystości zostały odczytane relacje ocalałych z obozu: Poli Hirszman, Ireny Schnitzer i Rudolfa Redera. Ekumeniczną modlitwę za zmarłych zmówili Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Proboszcz Parafii Św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim ks. Grzegorz Chabrosa i Proboszcz Parafii Prawosławnej Św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim Protopresbitera Dariusza Wasiluka. Po zakończeniu modlitwy został oddany hołd ofiarom niemieckiego obozu zagłady przez złożenie w niszy Ohel zniczy.
 
Udział w uroczystości wzięli m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, minister Wojciech Kolarski, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku dr Tomasz Kranza, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.