Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 1 sierpnia 2019Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart 1 sierpnia br. wzięła udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W tym dniu o godzinie 17.00 na Podkarpaciu zabrzmiały syreny alarmowe. W ten sposób oddano hołd i uczczono pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie, pod Pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbyły się uroczystości –  Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów.

Dokładnie 75 lat temu w sierpniowe popołudnie plany i marzenia dojrzewające w sercach i umysłach mieszkańców Warszawy stały się rzeczywistością. Wtedy to o słynnej godzinie „W” wybuchło długo wyczekiwane powstanie, z którym wiązano ogromne nadzieje. Choć był to zryw przede wszystkim ludzi młodych, którzy w czasie  okupacji wkroczyli w dorosłe życie, a którym odebrała ona młodzieńcze ambicje i marzenia – to do walki włączyło się niemal całe społeczeństwo (…) Żeby zobrazować atmosferę jaka panowała wśród mieszkańców Warszawy przytoczę fragment słów szefa Oddziału II KG AK płk. Kazimierza Iranka – Osmeckiego  – „Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie, aby czuć to, co czuła ludność i żołnierze. Trzeba było żyć dzień po dniu, godzina po godzinie przez 5 lat w cieniu więzienia na Pawiaku, trzeba było w ciągu tych miesięcy widzieć jak znikają przyjaciele jeden po drugim, odczuć za każdym razem skurcz serca w piersi, trzeba było codziennie słyszeć odgłosy salw, tak, że się już przestawało je słyszeć (…) trzeba było milcząco asystować na rogu ulicy w smutny zimowy wieczór lub świetlisty poranek wiosenny, przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci, znajomych (…)  Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić” (…) – Niech te rocznicowe uroczystości, które odbywają się w większości polskich miast będą okazją, by po raz kolejny pochylić głowy nad grobami poległych w czasie tych okrutnych walk, by oddać hołd bohaterom, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju. Niech kultywowanie pamięci o wielkich i ważnych wydarzeniach scala i jednoczy polski Naród, tak by zaszczepiona w naszych sercach miłość do Ojczyzny trwała i umacniała się, pokazując jak ważna jest dla nas Polska i troska o Jej dobro powiedziała wojewoda. 

Fot. PUW w Rzeszowie, Adam Piorun