Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

70 lat Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Data publikacji: 23 lipca 2024Muzeum Podkarpackie w Krośnie obchodzi jubileusz 70-lecia. To wyjątkowa okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć w działalności wystawienniczej, naukowej, wydawniczej i edukacyjnej.

Uczestnicy jubileuszu 70-lecia Muzeum w Krośnie

Odznaczenia i podziękowania dla osób zasłużonych na rzecz krośnieńskiego muzeum

Podczas uroczystości, która odbyła się w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wręczyła, nadane przez Prezydenta RP, Medale za Długoletnią Służbę, a także odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które są przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju krośnieńskiego muzeum. Dyrektorom, pracownikom, konserwatorom i wolontariuszom – wasza pasja i oddanie sprawiają, że to miejsce jest tak wyjątkowe – mówiła wojewoda.

Teresa Kubas-Hul podkreślała wyjątkowość placówki, która w ostatnich dziesięcioleciach osiągnęła wiele sukcesów.

Wyjątkowe kolekcje i ważne przedsięwzięcia

Do najważniejszych należy powstanie oddziału Muzeum, Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Instytucja znana jest także z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie. Szczyci się także największą w Polsce kolekcją szkła użytkowego i artystycznego oraz znakomitymi zbiorami archeologicznymi. Posiada zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Część z nich stanowią najnowsze kolekcje, poloniki pozyskane z Francji oraz zbiór sztuki i broni japońskiej.

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych w ostatnich latach jest modernizacja Pałacu Biskupiego wraz z wdrożeniem nowoczesnej oferty kulturalnej muzeum. Jego celem jest stworzenie warunków dla unowocześnienia i rozwoju działalności kulturalno-edukacyjnej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – zwiększenie dostępu do prezentacji dziedzictwa kulturowego i poprawa poziomu kształcenia odbiorców kultury jako efekt odnowy i wyposażenia infrastruktury muzealnej

W ramach dzisiejszych odbył się również wernisaż wystawy „Skarby Muzeum Podkarpackiego”. Ekspozycja prezentuje najcenniejsze eksponaty pozyskane przez placówkę w czasie siedmiu dekad działalności.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie