Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

665-lecie lokacji Miasta Rzeszowa

Data publikacji: 28 stycznia 2019W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość 665-lecia lokacji miasta Rzeszowa. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uroczystość

Podczas uroczystości prezydent Tadeusz Ferenc nadał tytuły Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. W tym roku otrzymali je prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr hab. n. med. prof. URz Kazimierz Widenka, kardiochirurg. Tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa przyznano Mateuszowi Tułeckiemu, organizatorowi konferencji Internet Beta.

W Filharmonii zaprezentowana została również wystawa „Modne tualety i kostiumy rzeszowian z przełomu XIX i XX wieku” w fotografii Edwarda Janusza (dostępna od 15 – 27 stycznia, organizatorem jest Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa).

Przywilej lokacyjny dla Rzeszowa został nadany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1354 r. Polski władca nadał wówczas włość rzeszowską zasłużonemu w wojnach z Tatarami rycerzowi Janowi Pakosławicowi herbu Półkozic ze Strożyska. Na mocy przywileju królewskiego, na lessowym wzgórzu, na terenie dzisiejszego Starego Rynku, obok istniejących tu wówczas 2 lub 3 grodów, nowy właściciel dóbr, który przyjął wówczas nazwisko Rzeszowski, dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim. Tak oto rozpoczęła się historia miasta, która nieprzerwanie trwa do dziś. W XV w., po ogromnym pożarze, przywilej lokacyjny powtórzono oraz nadano miastu prawo do składu niektórych towarów. To dzięki tym przywilejom i położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych szybko rosła rola Rzeszowa jako ośrodka handlowego. Jednak dramatyczne koleje losu naszej Ojczyzny – czasy świetności i upadków, lata dobre, a także czasy wojen i walk, odcisnęły piętno w dziejach Rzeszowa i jego mieszkańców. Miasto jednak trwało, odradzało się, rozwijało ekonomicznie i demograficznie, stając się coraz lepszym miejscem do życia.

Obecnie Rzeszów to największe miasto południowo-wschodniej Polski, stolica województwa podkarpackiego, w której swoją siedzibę mają  władze wojewódzkie i samorządowe, liczne instytucje rządowe oraz sądownicze. Pełni ono funkcję ważnego ośrodka przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, handlowego, budowlanego i usługowego.