Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

655 lat Tyczyna

Data publikacji: 14 marca 2023W Zespole Szkół w Tyczynie odbyły się obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz 655. rocznicy lokacji miasta. W uroczystościach uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Zwracając się do zgromadzonych w pałacu Wodzickich, wojewoda podziękowała za działalność na rzecz propagowania wiedzy na temat Tyczyna i wzmacniania lokalnych więzi.

– Chciałabym wyrazić głębokie uznanie dla społeczności Tyczyna, że w wyjątkowy sposób kultywuje historię i dziedzictwo własnego miasta. Bardzo chciałabym też pogratulować organizatorom wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom obecnym na dzisiejszej uroczystości. Życzę Państwu dalszego zaangażowania w kształtowaniu postaw młodych ludzi w przywiązywaniu do wartości, na których zbudowana jest polskość. Jestem szczególnie wdzięczna, że w tej społeczności te wartości są szczególnie pielęgnowane – zaznaczyła.

Starosta Józef Jodłowski przypomniał, że pałac w którym mieści się obecnie Zespół Szkół był niegdyś własnością powstańca styczniowego hrabiego Ludwika Wodzickiego.

– Hrabia Ludwik Wodzicki marzył o niepodległym państwie, zbudowanym na filarach rozwoju gospodarczego, wzroście poziomu powszechnego wykształcenia i ugruntowanej świadomości narodowej. Niech zatem młodzież ucząca się w tej szkole przejmuje wyznawane przez niego wartości – zaapelował starosta.

Obchody zostały zorganizowane przez Starostę Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego, Burmistrza Tyczyna Janusza Skotnickiego, Zespół Szkół w Tyczynie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyczyńskiej.