Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

40. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

Data publikacji: 26 kwietnia 202125 kwietnia br. w Ustrzykach Dolnych odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W wydarzeniu udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. abp Adama Szala w kościele pw. św. Józefa w Ustrzykach Dolnych. W dalszej części nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

W trakcie uroczystości poseł na Sejm RP Marek Kuchciński odczytał list skierowany do uczestników przez premiera RP Mateusza Morawieckiego:

„Wracamy dziś pamięcią do czasów walki o podmiotowość polskiej wsi, walki zwycięskiej dzięki jedności i determinacji tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznemu reżimowi.”

Dalsze uroczystości miały miejsce przed pomnikiem poświęconym żołnierzom polskim walczącym za Ojczyznę, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek. Następnie wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka odczytała list skierowany do uczestników  wydarzeń przez wojewodę podkarpackiego:

„Dziękuję tym, którzy mimo licznych represji nie ugięli się, lecz swą determinacją i odwagą doprowadzili do podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. To wasza postawa dała innym wiarę we własne możliwości, pozwalając na kontynuowanie walki z komunistyczną władzą, aż do jej obalenia. To wasze umiłowanie polskiej tradycji, wiara katolicka i wierność nauce Kościoła odegrały istotne znaczenie w rozwoju polskiego patriotyzmu.”

Porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL podpisano w Rzeszowie w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. Rano 20 lutego podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych. Dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Protestujący domagali się wtedy m.in. legalizacji rolniczych związków zawodowych. W efekcie uzyskali gwarancję nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący rolnicy wywalczyli swobodę w budownictwie sakralnym i dostęp do praktyk religijnych.