360 lat I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie

Data publikacji: 1 października 2018I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie obchodzi jubileusz 360-lecia. 29 września w uroczystości z tej okazji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, w koncelebrze księży absolwentów szkoły. Następnie uczestnicy udali się do Kina Zorza, gdzie odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których miała miejsce ceremonia przekazania sztandaru szkoły.

Szkoła już od ponad trzech wieków kształci i wychowuje kolejne pokolenia młodzieży, stawiając na wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć oraz rozwijanie u uczniów kreatywnego myślenia, umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii oraz znajomości języków obcych. Placówka ciągle rozwija się, zapewniając wychowankom coraz bardziej komfortowe warunki nauki, a także bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Troszcząc się jednocześnie o rozwój patriotycznych postaw, kultywowanie rodzimych tradycji oraz kształtowanie tożsamości narodowej. Dzisiejszy jubileusz jest doskonałą okazją do spotkania po latach, do refleksji i wspomnień nad wydarzeniami, które – choć minione – na zawsze pozostaną w pamięci. To czas do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i prezentacji planów na przyszłość. To także możliwość podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przekazywali wiedzę, wychowywali oraz tworzyli  życzliwą i przyjazną atmosferę – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w czasie obchodów jubileuszu.

W programie uroczystości znalazły się m. in. prezentacje, projekcje filmów, wręczenie okolicznościowych medali Stowarzyszenia Elektryków Polskich, odsłonięcie kamienia pamiątkowego z okazji 100-lecia Niepodległości.

***

I Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Ufundowana została w 1658 r. przez Zofię Pudencjannę Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego – hetmana i marszałka Polski. Erygowana została w dziesięć lat później przez papieża Klemensa IX. Szkoła w latach 1658-1784 funkcjonowała pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była prze zakon OO. Pijarów. W ciągu trzech wieków mury szkoły opuściło wielu wybitnych wychowanków m.in. Onufry Kopczyński – autor pierwszej gramatyki polskiej, Ignacy Łukasiewicz – prekursor przemysłu naftowego, biskup J. S. Pelczar, generał Wł. Sikorski, marszałek książę Hieronim Lubomirski. W szkole uczyło wielu wybitnych pedagogów, w tym ks. Stanisław Konarski – najwybitniejszy reformator polskiej oświaty w XVIII w., Józef Herman Osiński – nestor fizyków polskich, Wilhelm Friedberg – późniejszy profesor uniwersytecki, Tadeusz Łopuszański – minister oświaty II RP i wielu innych.

Fot. Archiwum I LO w Rzeszowie.


Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×