Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, w koncelebrze księży absolwentów szkoły. Następnie uczestnicy udali się do Kina Zorza, gdzie odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których miała miejsce ceremonia przekazania sztandaru szkoły.
– Szkoła już od ponad trzech wieków kształci i wychowuje kolejne pokolenia młodzieży, stawiając na wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć oraz rozwijanie u uczniów kreatywnego myślenia, umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii oraz znajomości języków obcych. Placówka ciągle rozwija się, zapewniając wychowankom coraz bardziej komfortowe warunki nauki, a także bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Troszcząc się jednocześnie o rozwój patriotycznych postaw, kultywowanie rodzimych tradycji oraz kształtowanie tożsamości narodowej. Dzisiejszy jubileusz jest doskonałą okazją do spotkania po latach, do refleksji i wspomnień nad wydarzeniami, które – choć minione – na zawsze pozostaną w pamięci. To czas do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i prezentacji planów na przyszłość. To także możliwość podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przekazywali wiedzę, wychowywali oraz tworzyli życzliwą i przyjazną atmosferę – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w czasie obchodów jubileuszu.
W programie uroczystości znalazły się m. in. prezentacje, projekcje filmów, wręczenie okolicznościowych medali Stowarzyszenia Elektryków Polskich, odsłonięcie kamienia pamiątkowego z okazji 100-lecia Niepodległości.
***
I Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Ufundowana została w 1658 r. przez Zofię Pudencjannę Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego – hetmana i marszałka Polski. Erygowana została w dziesięć lat później przez papieża Klemensa IX. Szkoła w latach 1658-1784 funkcjonowała pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była prze zakon OO. Pijarów. W ciągu trzech wieków mury szkoły opuściło wielu wybitnych wychowanków m.in. Onufry Kopczyński – autor pierwszej gramatyki polskiej, Ignacy Łukasiewicz – prekursor przemysłu naftowego, biskup J. S. Pelczar, generał Wł. Sikorski, marszałek książę Hieronim Lubomirski. W szkole uczyło wielu wybitnych pedagogów, w tym ks. Stanisław Konarski – najwybitniejszy reformator polskiej oświaty w XVIII w., Józef Herman Osiński – nestor fizyków polskich, Wilhelm Friedberg – późniejszy profesor uniwersytecki, Tadeusz Łopuszański – minister oświaty II RP i wielu innych.
Fot. Archiwum I LO w Rzeszowie.