Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

25 lat 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich

Data publikacji: 30 listopada 2018W Rzeszowie świętowano jubileusz 25-lecia 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz 100. rocznicę utworzenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

1 BSP

Z tej okazji 30 listopada br. odbył się uroczysty apel, w którym wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu państwowego. Przybyłych gości powitał dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Rafał Iwanek. Odczytano decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medalu „Zasługi dla obronności kraju” i medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, rozkaz Dowódcy 21 BSP o nadaniu Wojskowej Odznaki Górskiej 21 BSP III i II stopnia. Swoich żołnierzy oraz osoby w sposób szczególny zasłużone dla 1 batalionu wyróżnił także dowódca jednostki. Zostały wręczone odznaki honorowe 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Medal Pamiątkowy wybity z okazji 25-lecia istnienia batalionu oraz 100-rocznicy utworzenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz ryngrafy przygotowane szczególnie na tą uroczystość. Bardzo ważnym momentem podczas uroczystości było przekazanie form, z których odtworzono tablice poległych żołnierzy 1 PSP w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920 r. Uroczystości związane powtórnym wmurowaniem tablic odbyły się 31.10. br w Nowym Sączu.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nawiązała w swym przemówieniu do historii Batalionu oraz do chlubnego dziedzictwa i tradycji jednostek górskich, które wciąż są pielęgnowane i z należytą troską kultywowane. Podkreśliła również wyjątkowość jubileuszowego roku 2018, który obfituje w różnorodne wydarzenia związane z odzyskaniem przez nasze państwo Niepodległości. – Kiedy w listopadzie 1918 r. po 123 latach niewoli Polska znów stała się wolnym krajem, na naszych ziemiach zaczęło formować się polskie wojsko, mające strzec nowo powstałych granic. – I strzegło ich bardzo dzielnie. Najpierw podczas wojny polsko-bolszewickiej, później w czasie II wojny światowej, by – ciągle odwołując się do przyjętych wartości i ideałów – doczekać lat 90. Początek lat 90. to czas reorganizacji w polskiej armii, w wyniku której w 1993 r. sformowany został 1 Batalion Strzelców Podhalańskich, stanowiący największą jednostkę wchodzącą w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (…). Dzisiejszy jubileusz to doskonała okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy na przełomie lat jednostkę tworzyli i rozwijali. Ich postawa i bohaterstwo pokazują, jak wiele nasza Ojczyzna zawdzięcza polskim żołnierzom, którzy w obronie wyznawanych wartości niejednokrotnie poświęcili własne życie. Za trud i niezłomną postawę jesteśmy im winni pamięć i szacunek, który powinniśmy przekazywać kolejnym pokoleniom. Choć niektórym istnienie i działalność wojska w okresie pokoju nie wydaje się najważniejsze, to jednak wiemy, że własne wojsko jest niezastąpione. Wynika to z doświadczenia Polaków w XX w. Na pewno wiedział też o tym twórca wojsk górskich – legionista Andrzej Galica. Jako świadek i uczestnik zmagań o wolność i niepodległość, doskonale zdawał sobie sprawę, jak cenne są te wartości i należy dla nich podjąć trud tworzenia i utrzymania wojsk także w czasie pokoju – powiedziała wojewoda podczas uroczystości.

1 Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Został sformowany 26 maja 1993 roku. Rok później jednostka przyjęła imię gen. bryg. Józefa Kustronia.  Batalion jest również spadkobiercą tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

W ramach uroczystości jubileuszowych odbył się Dzień Otwartych Koszar z pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego, zwiedzaniem Sali Tradycji oraz innymi przygotowanymi na tę okazję atrakcjami. 

Fot. 1 BSP.