Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przemyśl dołączył do programu Mieszkanie Plus

Data publikacji: 6 grudnia 20176 grudnia do programu Mieszkanie Plus dołączył Przemyśl. Na dwóch sąsiadujących ze sobą działkach miejskich może powstać 150 mieszkań. Podpisanie listu intencyjnego w sprawie inwestycji odbyło się 6 grudnia 2017 r. w Rzeszowie podczas konferencji na temat programu Mieszkanie Plus.

List intencyjny w sprawie inwestycji podpisali w Rzeszowie: pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala.

Mieszkanie Plus to dla przyszłych właścicieli mieszkań bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo przystępnym poziomie.

Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał listy w sprawie powstania 3000 mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

3000 mieszkań z programu Mieszkanie Plus może powstać dzięki listom intencyjnym zawartym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) z gminami. Od 11 września 2017 r. Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał 41 porozumień z samorządami umożliwiających powstanie 3000 mieszkań. Największą liczbę mieszkań przewiduje porozumienie z Legnicą (665), Kielcami (155), Kuźnią Raciborską (150), Świnoujściem (130), Łomżą (115) i Zieloną Górą (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań w programie Mieszkanie Plus z KZN to: Barwice, Białogard, Biały Bór, Chojna, Choszczno, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Głowno, Goleniów, Gościno, Hajnówka, Jaworzyna Śląska, Kalisz Pomorski, Kudowa Zdrój, Mirosławiec, Myślibórz, Pcim, Pełczyce, Pieńsk, Polanów, Połczyn Zdrój, Radwanice, Skawina, Sławno, Stepnica, Strzelin, Suchań, Szerzyny, Trzebnica, Tychowo, Ujsoły, Walim, Węgorzyno, Zakliczyn i Zgorzelec.

Samorządy wskazują w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Partnerem KZN są samorządy, bo to do urzędów gmin najczęściej zgłaszają się ludzie potrzebujący dostępnych cenowo mieszkań. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus.

W przygotowaniu są kolejne porozumienia z innymi samorządami. Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.