Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

102 mln zł na podkarpackie zabytki

Data publikacji: 28 września 2023Do województwa podkarpackiego trafi blisko 102 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozwoli to na wsparcie samorządów w odbudowie i remontach zabytków poprzez dofinansowanie 286 projektów.

Uczestnicy konferencji na temat podkarpackich zabytków

Przedstawiciele samorządów z terenu powiatu rzeszowskiego odebrali dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim promesy na renowację zabytków.  

– W wyniku tego naboru na Podkarpacie trafia kwota 102 mln zł, dzięki której 286 obiektów o charakterze zabytkowym zyska nowe oblicze. Zabytki stanowią materialny zasób naszej kultury narodowej i spuściznę dla przyszłych pokoleń i jest bardzo ważne, by działał mechanizm sprawnego finansowania ich renowacji. To także bardzo ważne działanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Zabytki  wpływają bowiem na turystykę i napędzają rozwój gospodarek lokalnych. Zabytki to nie tylko muzea, ale też budynki użyteczności publicznej – domy kultury, siedziby urzędów, miejsca pracy czy miejsca zamieszkania – mówiła wojewoda.

W ramach pierwszego etapu samorządy z Podkarpacia otrzymały przeszło 183 mln zł na realizację 458 projektów. W sumie do tej pory, w związku z naborami do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, skierowano do naszego województwa ponad 285 mln zł na realizację 744 projektów związanych z remontem, renowacją i konserwacją zabytków. Program ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Jest realizowany poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.  

W imieniu podkarpackich parlamentarzystów głos zabrał poseł na Sejm RP Krzysztof Sobolewski.

– Żeby patrzeć jasno w przyszłość, trzeba pamiętać o przeszłości i o tę przeszłość dbać – powiedział poseł Sobolewski, który podkreślił, program jest ważnym wsparciem podkarpackich samorządów w realizacji prac remontowo-konserwatorskich przy obiektach zabytkowych.

Rządowe wsparcie w tym zakresie kierowane jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dot. renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 proc.

Środki można przeznaczyć na realizację zadań inwestycyjnych, które obejmują finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków.

W gronie największych beneficjentów znalazł się samorząd Województwa Podkarpackiego, do którego trafi ponad 9,6 mln zł – m. in na prace remontowo-konserwatorskie przy kościele św. Wawrzyńca w Rymanowie, remont dawnej szkoły w Kalwarii Pacławskiej, konserwację zabytków kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie czy dostosowanie budynków Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej.

– W pierwszym rozdaniu trafiło do nas około  30 mln zł, w tym naborze prawie 10 mln na remont zabytków, które znajdują się w różnych częściach województwa – w Rzeszowie, Nisku, Przemyślu, Kalwarii Pacławskiej, Lubaczowie czy Nowym Żmigrodzie. Takich obiektów mamy w naszym regionie bardzo wiele i dzięki środkom rządowym możemy je utrzymywać doskonałym stanie – mówił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie jest również miasto Rzeszów.

– Dzięki kwocie 3,5 mln zł będziemy mogli przystąpić do renowacji dwóch bardzo ważnych kamienic przy ul. Króla Kazimierza i 3 Maja, gdzie będzie rozbudowana galeria fotografii – powiedziała wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Wyniki naboru do II edycji programu są dostępne tutaj.